Erişilebilirlik

Filistin'de Çatışmalar Şiddetleniyor


Filistinli rakip gruplar arasında çarpışmalar şiddetlenirken Filistin Yönetimi Başkanı, Hamas’ı darbe hazırlamakla suçladı.

Mahmut Abbas’ın bürosundan yapılan açıklamada Hamas Liderlerinin Gazze’yi kuvvet kullanarak ele geçirmeye çalıştıkları öne sürüldü.

El Fetih yetkilileri, Hamas ile üç ay önce kurdukları birlik hükümetinden çekilmeyi düşündüklerini bildiriyor.

Hamas militanları bugün El Fetih’in Gazze kentindeki karargahı dahil çeşitli mevzilerine saldırdı.

Daha önce Filistin Başbakanı İsmail Haniye’nin Gazze’deki evine roket, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın bürosuna da havan saldırısı düzenlendi.

Dünden beri devam eden çatışmalarda en az 18 kişi öldü.

En Kanlı 48 Saat

Hamas ve El Fetih arasındaki çatışmalar son bir buçuk ayın en kanlı 48 saatini geride bıraktı. Ancak Gazze sokaklarındaki terör devam ediyor.

Kentteki stratejik binaların çatılarında konuşlanmış olan silahlı militanlar arasındaki çatışmalarda geçen Cumartesi den bu yana 18 kişi hayatini kaybetti. Arada sivillerin de öldürüldüğü çatışmaların başladığı günden bu yana ölü sayısı 60 oldu.

Son 72 saat içinde iki militan elleri ve ayakları bağlanarak yüksek binaların damlarından atıldı. Hamas ve El Fetih Gazze’deki hastaneleri birer birer ele geçiriyor. Son olarak kent merkezindeki Şifa Hastanesi Hamas’ın kontrolüne geçti.

Dün de Beyt Hanun’da ki bir hastanede tedavi altındaki Hamas militanlarına baskın düzenleyen El Fetih militanları arasında sıcak çatışmalar yaşanmış sonuçta hastane Hamas’ın kontrolüne geçmişti.

Filistin Başbakanı İsmail Haniye’nin evine roketatar saldırısı düzenlenmesi ile iyice alevlenen çatışmalar El Fetih militanlarının Hamas’ın eski liderlerinden Abdül Aziz Rantizi’nin yeğenini öldürmesi ile doruğa ulaştı.Hamas militanları buna misilleme olarak Fetih`in üst düzey yöneticisi Cemal Ebu el Cediyan’ı sokak ortasında infaz etti. El Cediyen’in vücudundan 45 mermi çıkarıldı.Bölgede yaşanan şiddet artık kadın ve çocuk da tanımıyor. Hamas militanları üst düzey El Fetih yetkilisi Hasan Ebu Rami’nin evine düzenledikleri saldırıda Ebu Rami’nin yanı sıra 14 yaşındaki oğlunu ve karısını da katletti.

Buna misilleme olarak da El Fetihliler bir Hamas yetkilisinin evini ateşe verdi.

Silahlı kanatların iyice kontrolden çıktığı El Fetih ve Hamas’da siyasi liderler hiçbir yaptırıma sahip değil.

Çatışmaların Batı Şeria’ya sıçraması ise an meselesi. Son olarak El Fetih militanları Ramallah’ta Hamas’a ait bir televizyon binasına operasyon düzenledi. İki çalışanın tutuklandığı olay sonrası Hamas El Fetih’e bir ültimatom vererek El Fetih askeri karargahlarının boşaltılmasını aksi halde baskın düzenleneceğini duyurdu. Ültimatomdan yaklaşık bir saat sonra da binayı basan 200 Hamas militanı içinde 500 kadar militanın bulunduğu El Fetih karargahının kontrolünü ele geçirdi.

Çatışmaların bir an evvel durmasını istediğini açıklayan Mahmud Abbas’a yakın bir El Fetih yetkilisi de eğer acil bir ateşkes sağlanmazsa El Fetih'in Ulusal Birlik Hükümetinden çekilebileceğini duyurdu.

XS
SM
MD
LG