Erişilebilirlik

NATO Genel Sekreteri Scheffer Ankara'da


NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki Kosova Barışgücü anlaşmazlığını gidermek amacıyla Ankara’da temaslarda bulundu. Scheffer’e “Avrupa Birliği, Türkiye’ye karşı adil davranmıyor. Kosova konusunda ortak hareketimiz söz konusu olamaz” mesajı veren Ankara, 14-15 Haziran tarihlerinde Brüksel’de toplanacak NATO Savunma Bakanları toplantısından çıkacak kararı bekliyor.

Scheffer, Ankara’daki temaslarına Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile görüşerek başladı. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile resmi görüşmenin ardından öğlen yemeğinde de birlikte olan Scheffer, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve Başbakan Tayyip Erdoğan ile ayrı ayrı görüştü.

Hem hükümet hem de askeri yetkililerle gerçekleştirdiği temaslarında Türkiye’nin AB’nin Kosova’ya polis birlikleri göndermesini engellememesini isteyen Scheffer, Ankara’yı ikna etmeyi başaramadı. Diplomatik ve askeri kaynaklardan edinilen bilgiye göre, ikili anlaşmalarda öngörülmesine karşın AB’nin operasyonlarında Türkiye’yi komuta mekanizmalarına dahil etmemesinden Ankara’nın duyduğu rahatsızlık Scheffer’e iletildi. Scheffer’e, AB’nin Türkiye’ye karşı ‘adil davranmadığı’ bu yüzden de ‘AB ile ortak hareket etmenin sözkonusu olmadığını’ açık açık söyleyenin Dışişleri Bakanı Abdullah Gül olduğu öğrenildi. Hem NATO hem de AB içinde Türkiye’ye karşı ortak bir anlayış geliştirilmesi gerektiğini Scheffer’a anlatan Gül’ün, NATO’nun özellikle AB içindeki ‘çelişkilere’ dikkat etmesini istediği belirtildi.

NATO ve AB içindeki son çalışmalar gereğince, Kosova’daki polis operasyonlarının komutasının NATO’dan AB’ye devredilmesi planlanıyor. Ancak Türkiye, AB operasyonları için birlik üyesi Rum Kesimi’nin Kosova’ya polis göndermesine karşı çıkıyor. AB operasyonlarında komuta ve idare mekanizmalarında yer almayan Türkiye, bu duruma tepkisini AB koordinasyonundaki harekatlara katılmama kararı alarak gösterdi. Türkiye, bu kararla birlikte Kosova’da AB’nin NATO’nun görevini üstlenmesini de engellemiş oldu.

Scheffer’le görüşmelerde Türkiye’nin PKK’ya karşı mücadelesiyle son dönemde Türkiye-Irak sınırında yaşanan hareketlilik de değerlendirildi. Gül, Türkiye’nin PKK ile mücadelede kararlı olduğunu ve bu yüzden NATO ve BM dahil uluslar arası kamuoyundan Türkiye’ye daha çok destek beklediklerini Scheffer’e iletti. Scheffer de, Türkiye’nin terörle mücadelesine her zaman destek vereceklerini Gül ile görüşmesinden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlarken dile getirdi. Scheffer, NATO’nun Kuzey Irak’taki PKK varlığına karşı ‘doğrudan’ mücadele vermesinin sözkonusu olmadığını ancak Türkiye ile ‘dayanışma’ sergileyeceklerini söyledi.

Ankara, NATO Genel Sekreteri’ni uğurladıktan hemen sonra İtalya Dışişleri Bakanı Massimo D’Alema’yı ağırladı. Ankara’ya iner inmez Başbakan Tayyip Erdoğan ile görüşen D’Alema, İtalya’nın Türkiye’nin AB üyelik sürecine desteğini yineledi.

XS
SM
MD
LG