Erişilebilirlik

Almanya Yabancıların Parmak İzini Alacak


Almanya Federal İçişleri Bakanlığı, ülkede yaşayan, Avrupa Birliği ya da İsviçre vatandaşı olmayan yabancıların parmak izlerinin, terörle mücadele kapsamında bir veri bankasında toplanması için girişim başlattı.

Federal hükümete yakın çevrelerin doğruladığı habere göre, doğrudan Başbakan Angela Merkel’in talimatıyla harekete geçen İçişleri Bakanlığı hazırladığı yasa tasarısı ile Almanya'da yaşayan ve Avrupa Birliği ya da İsviçre dışından gelen tüm yabancıların parmak izinin alınıp, Yabancılar Merkez Sicil Dairesi'nde saklanması planlanıyor. İçişleri Bakanı Schäuble bir süredir, terörle mücadele kapsamında ülke içinde güvenliğin arttırılması için ardı ardına öneriler getiriyordu. Bu yeni yasa tasarısı için de yabancıların sahte kimlikle ülkeye girişinin engellenmesini gerekçe gösterdi. Bunun, sınır kontrollerini basitleştireceği gibi, pasaportların taklit edilmesini de imkansız hale getireceği belirtiliyor. Uygulamanın, yıllardır Almanya'da yaşayanları da kapsayacağı söylenirken, Almanya'ya vize alıp da gelmek isteyenlerin de ülkeye girmeden önce parmak izinin alınacağı öğrenildi. Örneğin Türkiye'den Almanya'ya vize ile gelecek birinin, Almanya'nın yurtdışı temsilciliklerinden birine gidip parmak izini de vermesi gerekecek. Veri tabanında parmak izinin yanısıra adres, sabıka kaydı ve elektronik posta adresleri dosyalanacak.

Parmak izi uygulamasının AB ve İsviçre vatandaşları dışında kalan yabancılar için geçerli olması, yani göçmen statüsünde olan ve Alman pasaportu taşımayan 1.7 milyon Türk’ü de kapsaması Almanya’daki Türklerin büyük tepkisine neden oldu. Almanya Türk Toplumu Başkan Yardımcısı Şeref Erkayhan bu uygulamanın Türkleri potansiyel suçlu konumuna soktuğunu belirtiyor ve bir skandal olarak değerlendiriyor.

Sokaktaki vatandaş ise ‘50 yıldır bu ülkede yaşıyoruz, bize şimdi terörist muammelesi yapıyorlar’ şeklinde tepki veriyor.

Yasanın şimdi bakanlıklar arasında görüşüldüğü, koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Partinin Anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle girişime mesafeli baktığı ve Anayasa sorunun çözülmesini istediği belirtiliyor.
XS
SM
MD
LG