Erişilebilirlik

11 Haziran Amerikan Basınından Özetler


New York Times bir diktatör olarak tanımladığı Pakistan devlet başkanı Pervez Müşerref’e Bush yönetimi dışında kimsenin destek vermediğini savunuyor. Gazete, bu politikanın Amerika’nın İslam dünyasındaki imajına zarar verdiğini öne sürüyor ve şu görüşlere yer veriyor:

"Washington, Müşerref’e verdiği destek için mazeret uydurmaktan vazgeçmeli ve Pakistan’da serbest bir seçim isteyenlere destek vermelidir. Elbette Pakistan’da da ister sivil ister asker olsun aşırı İslamcı uçlar var. Ancak bunlar azınlıkta. Bu kesimlerin siyasi ve jeopolitik etkisini azaltmanın yolu baskıyı artırmaktan değil, mümkün olan en yakın tarihte demokratik seçimlere gidilmesini desteklemekten geçiyor."

Boston Globe Çin’in bu yıl sonunda atmosfere en fazla sera etkisi yapan gaz salınımından sorumlu ülke unvanını Amerika’dan devralacağını belirtiyor. Gazete, bu hızla devam ederse Çin’in 25 yıl sonra Amerika, Avrupa ve Japonya’nın toplamından iki kat daha fazla karbon gazını atmosfere salacağını vurguluyor.

"Kyoto Protokolü 2012’de sona eriyor. Onun yerini alacak olan düzenleme, büyük miktarda sera etkisi yapan gaz üreten hiçbir ülkeyi, getireceği kısıtlamalardan muaf tutmamalıdır. Amerika, bu konudaki zorunlu uygulamaları kabul ederek hem Çin’e hem de Hindistan’a örnek olmalıdır. Her iki ülkeye de, eğer getirilecek kısıtlamalara uymazlarsa, çevreci teknolojilerin nimetlerinden mahrum kalacaklarını anlatmalıdır. Başkan Bush’tan sonra iktidara gelecek olan kişinin en önemli liderlik görevi bu olacaktır."

USA Today Cumhuriyetçi başkan adayı Duncan Hunter’ın, İran’ın nükleer programını önlemek amacıyla taktik nükleer silah kullanılması önerisini eleştiriyor. Diğer Cumhuriyetçi adayların da bu öneriye net bir şekilde karşı çıkmadığının altını çizen gazete, bu önerinin çok korkunç sonuçlara yol açabileceği uyarısında bulunuyor.

"İran’a karşı küçük, taktik nükleer silah kullanılmasına karşı çıkmayı reddetmek, Amerika’nın Irak savaşı nedeniyle zaten darbe yiyen imajını daha da olumsuz etkileyecektir. Böyle bir tehdit, uluslararası toplumun, İran’ın nükleer programına odaklanmasından çok Amerika’yı kınamasına neden olacaktır. Amerika’nın atom bombası kullanarak çok sayıda sivili öldürebileceği düşüncesi, diğer ülkeleri de tek yolun Amerika’ya karşı silahlanmak olduğu sonucuna götürebilir. Eğer Amerika, başka ülkelerin nükleer silah edinmesini önlemek için tek yanlı olarak nükleer silah kullanma hakkını kendinde görürse, diğer ülkelerin de kendilerinde aynı hakkı görmesini kim önleyecek?"

Washington Post sayıları iki milyonu bulan Iraklı mülteciler için daha fazla çaba harcanması çağrısında bulunuyor. Amerika’nın bu konuda üstüne düşeni yapmadığını kaydeden gazete, Suriye ve Üdrün gibi komşu ülkelere kaçmak zorunda kalan Iraklıların büyük sıkıntılar içinde yaşadığını ifade ediyor.

"Ürdün ve Suriye’ye yönelik mülteci akını, bu iki ülkedeki eğitim ve sağlık hizmetleri üzerindeki yükü artırıyor, fiyatların yükselmesine neden oluyor, hem Iraklılara hem de Amerika’ya yönelik tepkinin artmasına yol açıyor. Komşu ülkelerdeki bir çok Iraklının çalışmasına izin verilmemesi onları yoksulluğa, radikal akımlara ve fahişelik gibi yasa dışı faaliyetlere itiyor. Birleşmiş Milletler bu mültecilere yardım etmek için elinden geleni yapıyor ancak Amerika da, hem daha fazla kaynak ayırarak hem de Ürdün’e doğrudan destek vererek, çabalarını artırmalıdır."

XS
SM
MD
LG