Erişilebilirlik

Fransa'da Muhafazakarlar Kazandı


Fransa’da genel seçimlerin ilk turunu Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin muhafazakar partisi büyük farkla kazandı.

Seçime katılım oranı yüzde 61 oldu. Bunun şimdiye kadar en düşük katılım oranı olduğu bildiriliyor. Adayların çoğunluk elde edemediği seçim bölgelerinde ikinci tur oylama gelecek Pazar yapılacak.

Sarkozy, geçen ay Cumhurbaşkanlığı görevine geldiği sırada önemli sosyal ve ekonomik reform sözü vermişti. Sarkozy, vaad ettiği reformları gerçekleştirmeye yetecek parlamento çoğunluğunu elde etmiş oldu. Reform paketi, mahkumiyet kararlarının sertleştirilmesi ve daha katı bir göçmenlik yasası hazırlanmasının yanısıra, çalışanlara vergiden muaf fazla mesai ödenmesini öngörüyor.

Uzun bir Cumhurbaşkanlığı seçimi atlatan Fransız seçmeni, bir ay sonra, bu sefer parlamento seçimleri için yeniden sandık başına gitti. Cumhurbaşkanlığı seçiminde rekor katılıma imza atan 44.5 milyon seçmen, yüzde 61 katılım oranıyla bu sefer sandığa ilgi göstermedi. Seçimlerde 577 milletvekili koltuğu için, çeşitli partilerden 7 bin 639 aday yarıştı.

Seçim öncesi yapılan tüm anketlerin gösterdiği gibi Sarkozy’nin partisi Halk Hareketi Birliği, araştırma şirketlerinin tahminlerine göre yüzde 43 ila yüzde 46 oranında oy alarak birinci geldi. Halk Hareketi Birliği bu oy oranı ile parlamentoya 400’ün üzerinde milletvekili sokabilecek. Oyların yüzde 28.7’sini alan anamuhalefet Sosyalist Parti ise, 120 ila 170 milletvekilliği alabilecek.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde liderleri François Bayrou ile yollarını ayıran milletvekillerinin kurduğu "Yeni Merkez" adlı merkez sağ oluşum 21-24 milletvekili çıkarabilecek. François Bayrou’nun kurduğu MoDem adlı "Demokrasi Hareketi" ise, yüzde 7.4 ile ancak 1 ila 4 milletvekili çıkarabilecek. Çevreci parti Yeşiller’in en fazla 3, Fransız Komünist Partisi’nin ise en fazla 12 milletvekili çıkarması bekleniyor. Cumhurbaşkanlığı’nda önemli oranda oy kaybeden aşırı sağcı parti Front National ise yüzde 5 oy alabildiği bu seçimlerde de büyük oy kaybı yaşadı.

Rakamların kelimelerle özeti, Fransa’da sağ ve Nicolas Sarkozy, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından ikinci kez büyük zafer kazanmaya hazırlanıyor. Mevcut Fransa Parlamentosu’nda sağ milletvekili sayısı 359. Fransız siyaset geleneğinde 1958 yılından bu yana cumhurbaşkanlığı seçimlerinin hemen ardından yapılan milletvekili seçimleri, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonuçlarıyla pararel çıkıyor. Ancak Halk Hareketi Birliği 400’ün üzerinde milletvekili sokarsa bu önemli bir rekor olacak.

Seçim kampanyası boyunca seçmeni "Sarkozy tsunamisi yaratmamaya ve hükümeti elinde bulunduran sağa karşı parlamentoya güçlü bir muhalefet göndermeleri" çağrısı yapan Sosyalist Parti’nin çağrısı seçmende karşılığını bulmadı. Katılım eksikliğinin önemli bölümünün sol seçmenden kaynaklanması üzerine sol liderler seçmeni ikinci tura yoğun bir katılım göstermeye davet etti.

Fransa Seçim Yasası’na göre ilk turda yüzde 50’nin üzerinde oy alan adaylar, otomatik olarak seçiliyor. İlk belirlemelere göre 63 Halk Hareketi Birliği milletvekili yüzde 50 barajını aşarak ilk turda seçilmeyi başardı. Ancak geriye kalan adaylardan yüzde 20’nin üzerinde oy alanlar, seçilebilmek için ikinci turda yeniden yarışıyor. 17 Haziran’da yeniden sandık başına gidecek seçmen, ikinci turda geriye kalan adaylar arasından yeni milletvekillerini seçerek, 5 yıl boyunca görev yapacak yeni parlamentoyu oluşturacak.

Yeni seçilecek Fransa Parlamentosu, 26 Haziran’da olağanüstü toplanarak Cumhurbaşkanı Sarkozy tarafından getirilecek yeni reformları görüşecek. Sarkozy’nin "çok çalışan, çok kazanacak" şeklinde özetlediği yeni mali reform yasasıyla start alınacak, ardından üniversite öğrencilerininin greve gideceklerini açıklıdğı üniversite reformu, aynı suçu yeniden işleyenlere ağır ceza getirilmesi, “asgari hizmet” reformu gibi sosyal kesimlerce tartışılan diğer reformlar gündeme gelecek.
XS
SM
MD
LG