Erişilebilirlik

G8 Liderleri Vaatlerini Tutabilecek mi?


Dünyanın en zengin sekiz ekonomisinin oluşturduğu G8 ülkelerinin Almanya’da geçen hafta gerçekleştirdiği zirvenin yankıları sürüyor. Sekizler Grubu liderleri küresel ısınmayla mücadele yanısıra Afrika’ya yardımlar konusunda önemli bir uzlaşma sağladı. Ancak şimdi sorulan soru verilen bu sözlerin tutulup tutulmayacağı... Cem Dalaman Berlin’den bildiriyor.

Almanya’nın Heiligendamm kentinde düzenlenen G8 zirvesi özellikle üç günlük zirveyi büyük bir başarı olarak niteleyen Başbakan Merkel açısından olumlu olarak değerlendiriliyor. Her ne kadar Merkel iklimle ilgili koyduğu hedeflere tam anlamıyla ulaşamamış olsa da özünde şimdiye kadar yapılan G8 zirvelerinden daha fazla uzlaşma tabanı sağlanan bir zirve gerçekleştiği, hemen tüm yorumlarda vurgulanıyor. Buluşmada, sera etkisine yol açan gazların salınımının 2050 yılına kadar yarı yarıya indirilmesi konusunda uzlaşılmıştı. Berlin’in siyasi kulislerinde zirveyle ve bu uzlaşma ile ilgili şu görüş hakim: Merkel’in müzakerelerden, Amerikan Başkanı Bush ile iklim konusundaki görüşmelerden, ’kaybeden’ olarak kalkmaması, onun başarısızlıkları bile kamuoyunda başarı gibi gösterebilme yeteneğinden kaynaklanıyor. Gerçektende Merkel’in asıl hedefleri farklıydı. Başbakan, 2050 yılında zararlı gaz salınım oranının, 1990 yılındaki değerin yarısı kadar olmasını istiyordu. İngiltere, Fransa ve İtalya buna destek vermesine rağmen, G8 Zirvesi’nin sonuç bildirgesinde yeralacak net hedefler belirtilmesine başta Amerikan Başkanı Bush muhalefet etti.

Öte yandan zirvede en önemli gündem maddelerinden biri Afrika’ya yapılacak yardımlardı. Çeşitli ülkelerde hastalıklarla mücadele için 60 milyar dolarlık bir programın hayata geçirilmesine karar verildi. Ancak Afrika ülkelerindeki sağlık ve eğitim sistemlerini, ekonomi piyasalarını güçlendirmek için atılacak adımlar konusunda somut bir karar çıkmadı. Erlangen Üniversitesi Ekonomi bölümü profesörlerinden Alp Bahadır, G8 zirvesini bu yüzden eleştirenlerden ve verilen sözlerin yerine getirilmeyeceğini savunanlardan.


Bu arada G8 zirvesiyle bağlantılı küreselleşme karşıtlarının gösterilerinde bir hafta içinde 443 kişinin yaralandığı ve 1075 kişinin tutuklandığı açıklandı. Güvenlik için 100 milyon Euro harcandı. 17 bin polis görev yaptı.

XS
SM
MD
LG