Erişilebilirlik

Bush Prodi'yle Görüştü


Başkan Bush, Roma'da İtalya Başbakanı Romano Prodi'yle görüştü.

Ortak basın toplantısında, Bush, Suriye'nin Lübnan'ın içişlerine karışmamasını istedi. Bush ayrıca, Lübnan'ın eski başbakanı Refik Hariri'nin öldürülmesi olayına karışanların yargılanması gerektiğini vurguladı.

Bush ve Prodi'nin, Kosova meselesini de değerlendirdikleri bildirildi. Bush, Kosova'nın nihai statüsü konusunda ilerleme sağlanması gerektiğini ifade etti.

ABD başkanı, İtalya'nın Afganistan'daki NATO kuvvetlerine verdiği destekten dolayı Prodi'ye teşekkür etti.

Bush Papa'yla Görüştü

Başkan Bush, daha önce Vatikan'da Papa Benedict'le görüştü.

Bush böylece 2005 yılında Papa olarak seçilen Kardinal Joseph Ratzinger'le ilk görüşmesini yapmış oldu.

Papa'nın Bush'a, son günlerde Almanya'da yapılan G-8 zirve toplantısının sonuçları hakkında soru sorduğu bildirildi. Zirvede Afrika'ya yardım ve HIV/AIDS sorunuyla mücadele üzerinde geniş olarak durulmuş, ayrıca küresel ısınmayla mücadele yolları ele alınmıştı.

Başkan Bush'la Papa arasındaki ikili görüşmede Irak'taki savaş üzerinde de durulması bekleniyordu. Benedict'den önceki Papa, İkinci John Paul, Irak savaşına şiddetle karşı çıkmıştı.

Başkan Bush ve eşi Laura Bush bu sabah önce İtalya Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano'yu ziyaret ettiler.

Protesto Gösterileri

Roma'da binlerce kişi Amerika'nın Irak politikasını ve İtalya'nın Afganistan'a asker göndermesini protesto etti.

Bush aleyhtarı gösterilere hazırlık olarak sıkı güvenlik önlemleri alındı. Irak'ta Amerikan kuvvetlerinin varlığı ve İtalya'nın Afganistan'a asker göndermesini protesto amacıyla binlerce kişi trenlerle İtalya'nın değişik yerlerinden başkente geldi.

Güvenlik kaygıları nedeniyle, Bush'un bir grup Katolik din adamıyla, başkentin Travestere kesiminde yapılması planlanmış olan görüşme, Amerikan Büyükelçiliği'ne alındı.

Bush Tiran'a Gidiyor

Başkan ve eşi yarın (Pazar) Arnavutluk'un başkenti Tiran'a, daha sonra da Pazartesi günü Bulgaristan yöneticileriyle görüşmek üzere Sofya'ya gidecek.

Bush, Sofya'dan, Pazartesi günü Washington'a dönecek.

İlgili bağlantılar

XS
SM
MD
LG