Erişilebilirlik

Büyükanıt'tan Sert Tepki


Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Associated Press Haber Ajansı’nın Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kuzey Irak’a operasyon düzenlediği haberine sert tepki gösterdi. Haberin ‘kasıtlı’ olduğunu söyleyen Büyükanıt, “Biz mahalle kabadayısı değiliz. Harekat için siyasi direktife ihtiyacımız var” diye konuştu.

Finlandiya’nın savunma günü nedeniyle Ankara Büyükelçiliği’nde düzenlenen resepsiyona katılan Büyükanıt, gazetecilerin soruları üzerine, sınır ötesi operasyonla ilgili haberleri değerlendirdi. Büyükanıt, böyle bir harekat için hükümetin talimatı gerektiğini hatırlatarak, Türk askerinin bu talimat olmadan herhangi bir harekata girişmesinin söz konusu olmayacağını söyledi.

Son günlerdeki terör olayları nedeniyle Türk askerlerinin şehit olmasından büyük üzüntü duyduğunu da anlatan Büyükanıt, cenaze törenlerinde yaşanan acıları kendilerinin de derinden paylaştığını dile getirdi. Büyükanıt, yaşanan üzüntüye karşın Türk askerinin terörle mücadele konusundaki kararlılığının süreceğini vurguladı.

Öte yandan AP’nin abonelerine duyurduğu ve Amerikan, Türk ve Iraklı yetkililerce yalanlanan Kuzey Irak’a operasyon düzenlendiği haberinin ardından, Türk askerinin bölgedeki sıcak takibi sürüyor. Bölgedeki hareketliliğin sınır güvenliğini sağlamaya dönük olduğunu belirten Türk Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, bu konuda özellikle Kuzey Irak’taki Kürt liderlerden destek alınamadığından yakınıyor. Türkiye’nin sınırda kendini savunma hakkının meşru olduğunu AB, NATO ve BM gündemine de taşıyan bakanlık, uluslar arası camianın Kuzey Irak kaynaklı PKK terör örgütülü ile mücadelede Türkiye’ye daha çok destek vermesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Bu arada Genelkurmay Başkanlığı, PKK’ya karşı operasyonların yoğunlaştığı Güneydoğu’da geniş bir alanı 9 Haziran-9 Eylül tarihleri arasında geçici güvenlik bölgesi ilan etti. Genelkurmay, Şırnak’tan Siirt’e, oradan da Hakkari’ye kadar olan alanın geçici güvenlik bölgesi olduğunu duyurdu ve bu bölge sivil uçuşlara kapatıldı. Bölgeler, sivil halk için de 'yasak bölge' ilan edildi.

XS
SM
MD
LG