Erişilebilirlik

G8 Zirvesi Almanya'da Başlıyor


Sanayileşmiş ülkeler ve Rusya’yı biraraya getiren Sekizler Grubu’nun Almanya’nın Heiligendamm kentindeki zirvesi bugün başlıyor. Zirve Amerika ile Rusya arasında gerginliğin arttığı bir ortamda yapılıyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel dünyanın ısınma sorununu gündemin birinci maddesi yaptı. Merkel, üye ülkelerin sera etkili gaz salınımını azaltmaları yönündeki isteğinden ödün vermeyeceğini açıkladı.

Zirvede Afrika ülkelerini borç yükünden kurtarma taahhüdü üzerinde de durulacak. Sekizler Grubunu meydana getiren sanayileşmiş ülkeler, iki yıl önce Afrika ülkelerine yaptıkları taahhütleri yerine getirmedi.

Bütün bu konuların yanısıra Amerika’nın, doğu Avrupa’ya füze savunma sistemi yerleştirme planları ve demokrasi konularında Rusya ile arasında ortaya çıkan gerginliğin, toplantının en önemli konusu olması bekleniyor.

Başkan Bush dün Prag’da füze sisteminin tümüyle savunma amacı taşıdığını ve Rusya’nın da Amerika’nın düşmanı olmadığını söyledi. Ancak Bush, Rusya’yı demokratik reformları yapmamakla da suçladı.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin adına konuşan sözcü Rusya’nın global değerleri paylaşan demokratik bir ülke olduğunu öne sürdü.

Başkan Bush Heiligendamm'da

Aylardır hazırlıkları yapılan ve ülkede neredeyse olaganüstü güvenlik önlemleri alınılmasına neden olan G8 zirvesi bugün başlıyor. Zirvenin ilk konuğu olarak Amerikan Başkan Bush, dün akşam saatlerinde toplantının yapılacağı Heiligendamm’a gitti.

Daha önce bulunduğu Çek Cumhuriyeti başkenti Prag’dan ‘Air Force One’ özel başkanlık uçağı ile Heiligendamm yakınlarındaki Rostock havalimanına inen Bush, çok sıkı güvenlik önlemleri altında buradan helikopterle zirvenin gerçekleşeceği otel kompleksine geçti. Bush’un gelişi esnasında havalimanın dışında 1000e yakın göstericinin protestosu vardı.

Bugün önümüzdeki saatlerde Rusya Devlet Başkanı Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, İngiltere Başbakanı Blair, İtalya Başbakanı Prodi, Japonya Devlet Başkanı Abe, Kanada Başbakanı Harper’de Heiligendamm’da bekleniyor. Zirve akşam saatlerinde eski bir Prusya sarayında verilecek banket yemeği ve Başbakan Merkel’in yapacağı konuşmayla resmen başlayacak. Zirvenin politik gündemi ise yarın ve Cuma günü gerçekleşecek çalışma gruplarının oturumlarında konuşulacak. Cuma günkü son zirve toplantısına G8 ülkelerinin yanısıra Çin, Brazilya ve Hindistan başbakanları ve Birleşmiş Milletler Başkanı’da bekleniyor. Bu arada akşamki resmi açılış öncesinde ev sahibi Merkel öğle yemeğinde başkan Bush’la bir araya gelecek. Aynı şekilde gün boyunca diğer devlet ve hükümet başkanlarının da karşılıklı ikili görüşmeleri bekleniyor. Bunlardan en merakla bekleneni, füze savunma kalkanı nedeni ile yaşanan gerilimden sonra Başkan Bush ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasında olanı. Gözlemciler son günlerde özellikle Putin’in sert çıkışları ile gerilen ortamın bu buluşmada yumuşama ihtimalini az olarak niteliyorlar. Bu arada Merkel zirve öncesindeki son açıklamasında, Bush ile Putin arasında arabuluculuk yapıp, yapmayacağı yönündeki bir soruyu, ‘Bence her ikisinin de arabulucuya ihtiyacı yok. Aralarındaki sorunu kendileri çözebilecek güçteler’ şeklinde yanıtladı.

Bu arada Afrika’nın kalkındırılması, küresel ısınma, İran sorunu gibi konuların gündeme gelmesi beklenen zirveye karşı protesto gösterilerinin bugün de sürmesi bekleniyor. Zirve için alınan güvenlik önlemlerinin maliyetinin 92 milyon Euro olduğu tahmin ediliyor. Bunun 12.5 milyonunun Heiligendamm’daki zirve alanının tel örgüyle çevrelenmesine harcandığı bildiriliyor. Alman yetkililer bu 12 kilometre uzunluğundaki tel duvarın zirve sonrasında ülkedeki hayvanat bahçelerine hediye edileceğini açıkladılar.

XS
SM
MD
LG