Erişilebilirlik

Rusya'nın G8 Üyeliği Tartışılıyor


Yarın başlayacak olan ve sanayileşmiş sekiz ülkenin liderlerini bir araya getirecek Sekizler Grubu zirvesine Almanya Başbakanı Angela Merkel ev sahipliği yapacak. Zirve, Batılı ülkeler ile Rusya arasında son dönemde yaşanan soğukluğun gölgesinde başlayacak.

Geçen bir yılda bir çok şey değişti. Rusya Cumhurbaşkanı, G8 liderlerini 11 ay önce St. Petersburg kentinde ağırlamıştı. Zenginler klübüne 1997 yılında üye olan Rusya için bu son derece tarihi bir ilkti. G8’in diğer ülkeleri, Amerika, Japonya, Kanada, İngiltere, Fransa, Almanya ve İtalya bu kez Almanya’da biraraya geliyor.

Petrol ve doğal gaz zengini Rusya ülke içinde muhalefet, dışarıda da İran, Kosova ve füze savunma sistemi yüzünden Batı’yla gerginlik yaşıyor. Washington’daki Rusya uzmanlarından David Satter, Batılı liderlerin Putin’le açıkça konuşması gerektiğini söylüyor:

"Ruslar’a ifade özgürlüğünün kapıdan girerken çıkarılacak bir ceket olmadığını açıkça anlatmalıyız. Rusların parçası olduğu topluluğun değerlerine, tamamıyla sahip çıkması gerektiği konusunda ısrar etmeliyiz."

Satter, Rusya’nın G8’e kabul edilmemiş olması gerektiğine inanıyor:

"Rusya bu klübe ait değil, çünkü G8, sanayileşmiş demokrasileri biraraya getiren bir örgüt. Rusya, petrol ve doğal gazdan elde ettiği büyük gelire rağmen ekonomik açıdan G8 standardında değil."

G8’e bu kez iki yeni lider, Japonya Başbakanı Şinzo Abe ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy de katılacak. Almanya Başbakanı Angela Merkel, zirvede sera gazlarını azaltmak ve Afrika’ya yardımı arttırmak için bir adım atılmasını istiyor. Washington’daki düşünce kuruluşlarından Brookings Enstitüsü uzmanlarından Colin Bradford, bu konuda bir gelişme olabileceğini, Bush Yönetimi’nin karbon emisyonlarıyla ilgili tutumunu değiştirdiğini söylüyor:

"Amerika’da geçen Kasım ayında yapılan seçimden bu yana hükümetin iklim değişikliğiyle ilgili tutumu değişti ve değişmeye devam ediyor."

Kongre’de çoğunluktaki Demokrat Partililer küresel ısınma konusunda ciddi adımlar atılmasını istiyor. Bradford bu açıdan G8 zirvesinin önemli olduğunu vurguluyor:

"İklim değişikliği görüşmelerine Çin, Hindistan, Brezilya, Meksika ve Güney Afrika da katılacak. Bu ülkelerin liderleri ilk kez bu konuda kapsamlı bir toplantıya katılıyor."

Bradford ve birçok uzman G8’in bünyesine daha fazla ülkeyi alarak küresel bir topluluk olmasından yana... Tabii bu, üyeliğe en son kabul edilen Rusya’yı içine sindirmeye çalışan G8 için pek kolay olacağa benzemiyor.

XS
SM
MD
LG