Erişilebilirlik

Türkiye'den 'Meşru Müdafa Hakkı' Açıklaması


Türk basınında Türkiye’nin sınır ötesi operasyon düğmesine basmadan önce Birleşmiş Milletler nezdinde yeni bir diplomatik girişim başlattığı yönünde haberlerin çıkmasının ardından Türkiye’nin BM Daimi Temsilcilik olayın yanlış okunmaması yönünde uyarıda bulundu.

Son günlerde Türk basınında Ankara’nın sınır ötesi operasyon düğmesine basmadan NATO ve AB'deki girişimlerin ardından, BM'ye de "meşru müdafaa hakkı" vurgusu taşıyan belge vereceği yönünde haberler çıktı.

Sözkonusu haberde geçen hafta NATO Daimi Temsilcisinin Brüksel'de tüm üye ülkelere Irak'a baskı yapması çağrısında bulunduğu ve yine geçen hafta Türkiye'nin Strasbourg Daimi Temsilcisinin de AB Konseyi üye ülkelerine PKK konusunda Türkiye'nin hassasiyetlerine kulak vermesini istediği belirtmişti.

Haberde bu girişimlerle Türkiye'nin BM nezdindeki Büyükelçisi Baki İlkin’in, bu hafta içinde BM Genel Sekreteri Ban-Ki-Moon'a konuyla ilgili sözlü hassasiyetlerinin yanı sıra Türkiye'nin pozisyonunu ileten yazılı bir belge vermesi arasında bağlantı kurulmuştu.

Haberin büyük ilgi toplamasının ardından Türkiye’nin BM Daimi Temsilciliği’nden yapılan açıklamada sıcak bir gündemde yapılanların yanlış okunmasının sakıncalı olduğu belirtildi. Daimi Temsilcilik yetkilileri, terörizmle mücadele kapsamında Türkiye’nin sürekli olarak zaten BM’ye rapor ve pozisyonunun ileten belgeler sunduğunu vurgularken, sözkonusu belgelerde meşru müdafaa hakkının kullanılması yönünde bir ifadenin kullanılmadığını söylediler.

Basına yansıyan haberlerde ise sözkonusu belgede BM üyesi ülkelerinin PKK'yla mücadele konusunda Irak hükümetine baskı yapması istenerek sınır ötesi operasyona hukuki zemin hazırlayan ve "ülkelerin meşru müdafaa" hakkını içeren BM antlaşmasının 51. maddesine vurgu yapılacağı belirtmişti.

Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Baki İlkin'in Genel Sekreter Ban-Ki-Moon'a sunacağı yazılı metinde, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) 1373 ve 1546 sayılı terörle mücadele ve Irak hakkında aldığı özel kararlara vurgu yapılacağı da kulislerde konuşuluyor. Sözkonusu iki karar ise terör örgütüne sağlanan siyasi, finansal ve idari desteğin önlenmesini öngörürken, Irak'tan diğer ülkelere yönelecek terörist faaliyetlerin engellenmesi yükümlülüğünü getiriyor.

BM Daimi Temsiciliği yetkilileri öte taraftan Türkiye’nin sınır ötesi bir operasyon olasılığına karşı uluslararası girişimler başlatıldığının da medya tarafından abartıldığını ifade ederken ve bu üç olayın birbiriyle bağlantılı okunaması gereğinin altını çizdiler.

Siyasi gözlemciler ise haftasonunda Washington’dan gelen açıklamalardan dolayı Türk yetkililerin uluslararası arası girişimlerinin daha sessiz kalması gerektiğini paylaşıyorlar. Haftasonunda hem Amerika Savunma Bakanı Robert Gates hem de Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, PKK terör örgütünün Irak topraklarını kullanarak Türkiye'ye saldırı düzenlemesi konusunda çok kaygılı olduklarını söylemişti. Uzmanlar böylesine ısınan bir gündem içinde Türkiye’nin her girişiminin özellikle Washington tarafından yanlış okunup, yorumlanabileceğini belirtiyorlar.

XS
SM
MD
LG