Erişilebilirlik

ABD Ordusu Irak'ta 3 Günde 14 Kayıp Verdi


Irak'ta son üç günde öldürülen Amerikan askeri sayısının 14 olduğu açıklandı. Askeri yetkililer askerlerden altısının, üç ayrı olayda, Bağdat ve çevresinde yol kenarına yerleştirilen bombaların patlaması sonucu öldüğünü belirttiler. Saldırılarda altı asker de yaralandı.

Bağdat'ın kuzeyinde bir polis konvoyuna bomba yüklü bir araçla girişilen intihar saldırısında 10 kişi öldü, en az 25 kişi yaralandı. Ölenler arasında polis memurlarının da bulunduğu belirtildi. Başkentin güneyindeki Divaniye’de Irak askerleriyle Mehdi Ordusu militanları arasında çıkan çatışmada en az üç kişi hayatını kaybetti, 24 kişi de yaralandı.

Öte yandan Irak'taki Amerikan kuvvetlerinin, Bağdat'ta özel koruma altındaki Yeşil Bölge’ye yapılması planlanan bir roket saldırısını önlediği açıklandı.

Askeri yetkililerin verdiği bilgiye göre, Amerikan kuvvetleri, Cumartesi gecesi Parlamento ve diğer devlet binalarıyla Amerikan Büyükelçiliğinin bulunduğu, güvenlik duvarıyla çevrili bölgeye, roketle saldırmayı hazırlanan militanlara, helikopterlerden ateş açtı. Başkentin Şiilerin yaşadığı Sadr Kenti kesimini hedef alan saldırıda, dört militanın öldürüldüğü bildirildi.

Militanların Bağdat'la Kerkük arasındaki ana karayolu, bir köprünün bombalanması sonucu, ulaşıma kapandı.

XS
SM
MD
LG