Erişilebilirlik

31 Mayıs Amerikan Basınından Özetler


USA Today gazetesi, Amerika’nın Irak’ta radikal Şii lider Mukteda el Sadr’dan kurtulmaya çalışmak yerine, onunla birlikte çalışmanın yollarını bulması gerektiğini savunuyor. Sadr’ın da Amerika gibi Irak’ta bir İran hegemonyasına karşı olduğunu belirten gazete, Şii liderin Irak’ın bütünlüğünden yana olduğunu da vurguluyor. Yazı şöyle devam ediyor:

"Irak’taki Amerikan askerlerinin sayısını artırmak büyük çaplı bir iç savaşı önlemeye yarasa da, bunun bedeli çok ağır. Savaşın başlangıcından bu yana Amerika en fazla kaybını Nisan ve Mayıs aylarında verdi. Gelinen noktada, Amerika’nın en büyük amacı Irak’ın El Kaide üssü olmasını önlemek ve göreceli bir istikrara sahip olmasını sağlamak olabilir. Böylesine sınırlı bir hedefe ulaşmak için bile, Maliki hükümetinin işleri yoluna koyabileceği varsayımını bir kenara bırakarak, Sadr gibi aşağılık ama güçlü isimlerle birlikte çalışmak gerekiyor."

Los Angeles Times gazetesi ise eski dışişleri bakanlarından Henry Kissinger’ın Irak savaşıyla ilgili bir yorumuna yer veriyor. Irak ve Vietnam savaşlarını kıyaslayan Kissinger, Amerika’nın Vietnam savaşını kaybetmesinde kendi içindeki bölünmüşlüğün belirleyici bir rol oynadığını hatırlatıyor ve Irak için şu dersi çıkartıyor:

"Yapay olarak belirlenmiş bir takvimle stratejik bir tasarım yapılamaz. Ancak Irak’taki Amerikan varlığı da Amerikan halkının tahammül sınırlarını zorlamamalı ve kendi siyasi sürecimiz içinde sürdürülemez bir noktaya getirilmemelidir. Tek taraflı ve hızlı bir biçimde Irak’tan çekilmek felaket olur. Üstelik siyasi bir çözümün gerekliliği de ortadan kalkmış olmaz. Başkan Bush, sorunu bir sonraki başkana miras bırakmak yerine, yönetilebilir bir düzeye indirmeyi hedeflemelidir."

Christian Science Monitor gazetesi, Amerikalı Müslümanlarla ilgili olarak Pew Araştırma Merkezinin yaptığı çalışmayla ilgili tartışmaları değerlendiriyor. Araştırmaya göre, Amerikalı Müslümanların büyük bir kısmının Amerikan toplumuna entegre olduğunu hatırlatan gazete, bunu ulusal güvenlik açısından önemli buluyor. Yazı, şöyle devam ediyor:

"Avrupa’da Müslümanların önemli bir kısmının ekonomik ve toplumsal olarak dışlanmasına karşın, Amerikalı Müslümanların çoğunluğu toplumla uyum içinde yaşıyor. Avrupa’daki Müslümanların dışlanması, onları aşırı İslam’a ve teröre yöneltebiliyor. Amerika’daki genç Müslümanları da geleceğin intihar eylemcileri gibi göstermeye ve korku yaratmaya çalışmak, Amerikalı Müslümanları dışlama riskini barındırıyor. Amerika, bu ülkede yaşayan Müslümanlara sadece topluma bir zenginlik kattıkları için değil, aynı zamanda İslamcı şiddete karşı mücadelede müttefik olarak da ihtiyaç duyuyor."

New York Times gazetesi istifa etmek zorunda kalan Dünya Bankası başkanı Paul Wolwofitz’in yerine, eski dışişleri bakan yardımcısı Robert Zoellick’in atanmasını doğru bir seçim olarak değerlendiriyor. Gazete, Wolwofitz’in başkanlığında geçen iki yılın, boşa harcandığı görüşüne yer veriyor. Yorum, devamla şöyle:

"Dünyada yardıma ihtiyaç duyan milyarlarca insan, gerekli kaynaklara ulaşamayacak kadar yoksul ve azgelişmiş ülkelerde yaşıyor. Eğer bu ülkeler kendi kaderlerine terk edilirse, küreselleşme başarılı olamaz. Wolfowitz’in başkanlığı döneminde çok değerli iki yıl kaybedildi. Zoellick bir an önce kolları sıvamalı ve işe başlamalı."
XS
SM
MD
LG