Erişilebilirlik

Ankara'da Yeni Gerilim


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Anayasa Mahkemesi arasındaki gerilim tırmanıyor. Mahkemenin cumhurbaşkanlığı seçiminde mecliste 367 katılımın olması gerektiği yönündeki kararını ‘yargı için yüzkarası’ olarak niteleyen Başbakan Erdoğan’a, Mahkeme Başkanı Tülay Tuğcu sert yanıt verdi. Erdoğan’ın ‘saygı sınırını aştığını’ ve mahkemeyi hedef gösterdiğini belirten Tuğcu, Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu, basın toplantısı düzenleyerek Başbakan Erdoğan’ın bir televizyon kanalında mahkemeye yönelttiği eleştirilere cevap verdi. Tuğcu, cumhurbaşkanlığı seçim sürecine ilişkin mahkemenin aldığı karar hakkında Erdoğan’ın giderek artan dozda ve saygı sınırını aşan açıklamalar yaptığını, bu nedenle de kendisine cevap verme gereği duyduğunu söyledi.

Tuğcu, Erdoğan’ın yaptığı açıklamaların ‘tehdit, hakaret ve husumet’ içerdiğini belirtti. Tuğcu, Erdoğan’ın hukukun üstünlüğü ve yargı kararlarının tartışmasız bağlayıcılığı ilkelerini dışlayan sözler sarfettiğini, bunun da devlet adamı sorumluluğu ve ciddiyeti ile bağdaşmadığını söyledi.

Erdoğan’ın “Tarih bu kararı alanları yargılayacaktır”, “Yargı için yüzkarasıdır”, “Akılla ilimle izahı mümkün değildir”, “367 tartışması daha bitmedi” sözlerini anımsatan Tuğcu, Erdoğan’ın devletin kurumları arasında bir çatışma varmış gibi göstermeye çalıştığını dile getirdi.

Tuğcu, egemenliğin Türk milletinde olduğunu hatırlattı ve Anayasa Mahkemesi’nin de devletin organlarından biri olarak, Anayasa’nın kendisine verdiği yetkiyi kullandığını söyledi.

Erdoğan İçin Suç Duyurusu

Tuğcu, Anayasa Mahkemesi'nin Cumhurbaşkanlığı seçiminde toplantı karar yeter sayısı ile ilgili kararının bilimsel ve hukuksal olarak eleştirilebileceğini belirterek, ancak yapılan eleştirilerin anayasal çerçeveyi aşmasının kabul edilemeyeceğini kaydetti. Üstünlüğün ‘Anayasa ve kanunlarda’ olduğunu söyleyen Tuğcu, Erdoğan’ın açıklamalarına ilişkin “Subjektif itham ve beyanların değeri yoktur” dedi ve Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Erdoğan Cumhurbaşkanlığı seçiminde Meclis'te 367 milletvekilini şart koşan Anayasa Mahkemesi kararı için, “Çıkan karar çok konuşulacak, bitmedi. Çok açık konuşuyorum; bu, yargı için talihsizdir, yüzkarasıdır” demişti. Erdoğan, kararın, zorlamayla, dayatmayla verildiğini öne sürmüştü. Erdoğan, mahkemenin kararıyla ilgili ilk değerlendirmesinde de “demokrasiye kurşun sıkıldı” ifadesini kullanmış, mahkemenin tepkisi üzerine bu değerlendirmesini mahkemeye karşı kullanmadığını belirtmişti.
XS
SM
MD
LG