Erişilebilirlik

Göçmenlik Reformu Bu Yıl Geçemeyebilir


Amerika’da, göçmenlik reform yasa tasarısı tartışma yaratmaya devam ediyor. Amerika’daki yaklaşık 12 milyon kaçak göçmenin kaderini ve ülkenin ekonomik geleceğini belirleyecek olan bu konu, Amerika’daki Türkleri de yakından ilgilendiriyor.

Senato'da görüşülmeye başlanan kapsamlı göçmen reformu paketi ile ilgili müzakerelere, ABD’deki resmi tatil nedeniyle verilen yaklaşık yedi günlük aradan sonra bu hafta devam ediliyor. Geride bıraktığımız hafta ABD Senatosu reformun en önemli maddelerinden biri olarak kabul edilen misafir işçi programında değişiklik yaparak, ülkeye yılda sadece 200 bin yabancı işçi girmesini kabul etti. Oysa Senato'ya ilk sunulan tasarıda 400 bin işçinin alınmasına izin veriliyor, talebin artması halinde bu sayının 600 bine çıkabileceği belirtiliyordu.

ABD’nin demografisini önemli ölçüde değiştirecek göçmenlik reform yasa tasarısı hakkında kamuoyunun çok fazla bilgisi yok. New York’ta göçmenlik avukatlığı yapan Çiğdem Acar sözkonusu tasarının kapsamını radyomuza özetledi.

Şu andaki tasarı, 30 Nisan 2001 ile 1 Ocak 2007 tarihleri arasında işlemleri bitmemiş gayri yasal olarak ABD’de yaşayanlara bir vize vererek geçici statü sağlamayı öneriyor. Dört yılda bir yenilenebilecek sözkonusu vize, güvenlik soruşturmasını geçtikten sonra 5 bin Dolar'lık cezayı ödeyenlere kalıcı ikamet ve çalışma anlamına gelen yeşil kartın kapısını açacak. Fakat tasarının bu maddesindeki en büyük sorun yeşil karta başvurmak için kişinin kendi ülkesine dönmesi şartı olması.

Yeni göçmenlik reformuyla oluşturulması planlanan puan sistemi ise ABD’nin beyin göçü çekimine en büyük darbeyi vuracak unsur olarak görülüyor. İngilizce konuşmak, yüksek lisansa sahip olmak, aile bireylerinden birinin ABD’de yaşaması gibi şartlara puan verilerek oluşturulan sistem, yeterli sayıyı tutturanlara yeşil alma şansını verecek. Kanada gibi daha az göç çeken ülkelerde uygulanan sistemin ABD ekonomisine ise büyük zarar vereceği iddia ediliyor.

Puan sistemi, kendi konusunda uzman bilim adamlarının, sanatçıların; yani kalifiye-yetişmiş iş gücünün bireysel başvurularına artık olanak tanımıyor. Bunun yanı sıra uluslararası şirketlerin üst düzey yöneticilerinin yararlandığı ayrı vize kategorisi de bu sistemle ortadan kalkıyor.

Yaklaşık 350 bin Türk’ün yaşadığı New York ve çevresinde birçok kaçak göçmenin bulunduğuna dikkati çeken uzmanlar, onların da bu yeni yasadan hem olumlu hem olumsuz etkileneceğini belirtiyor.

ABD’nin geleceğini değiştirecek göçmenlik reform yasa tasarısı hergün bir başka boyut kazanmaya devam ediyor. Burada yaşayan yüzbinlerce Türk’ün bu gelişmelerden nasıl etkileneceğini değerlendiren Çiğdem Acar tasarıyla ilgili görüşlerini şöyle özetliyor.

Uzmanlar reform paketinin bu yıl yasalaşmasının zor olduğu görüşünde. Ülkenin 2008 başkanlık seçimine konsantre olmadığı sürece Kongre'den yasanın geçmesinin zor olduğunu savunuluyor. Reform paketinin Senato'da kabul edilse bile, Temsilciler Meclisi'nin de onayına ihtiyacı olduğuna da dikat çekiliyor.

XS
SM
MD
LG