Erişilebilirlik

TBMM’de Anayasa Değişikliği Oylamaları


Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in, cumhurbaşkanını halkın seçmesini de öngören anayasa değişiklik paketini veto etmesinin ardından Ankara’da siyasi kulislerde başlayan hareketlilik sürüyor. İktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), paketin milletvekili aday listelerinin Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) verileceği 4 Haziran’dan önce Meclis'ten geçirilmesine çalışıyor. Ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ise paketin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne gitme arayışında.

Hükümet, Cumhurbaşkanı Sezer’in vetosundan sonra anayasa değişikliği paketini meclisten ikinci kez geçirmek için yeni bir çalışma stratejisi belirledi. 22 Temmuz’da yapılacak seçimler için hazırlanacak aday listelerinde yer bulamayacak milletvekillerinin Meclis çalışmalarına katılmayacağı olasılığını dikkate alan AKP’nin çabası, listeler açıklanmadan anaya değişikliği paketinin meclisten geçirilmesi üzerine yoğunlaştı. Bu yüzden, anayasa değişikliği paketinin meclisteki ilk tur görüşme ve oylamasının 28 Mayıs, ikinci tur oylamasının da 30 Mayıs Çarşamba günü yapılması kararlaştırıldı.

Vetolu paketin TBMM Genel Kurulu'nda değiştirilmeden kabul edilmesi için üçte iki çoğunluk olan 367 milletvekilinin oyu gerekiyor. AKP'nin bu sayıya ulaşabilmesi için Anavatan Partisi’nin desteğine ihtiyacı var. Anavatan destek verse de gizli oylamada fire riski doğuyor. İlk oylamada 376 oy alan paket, vetodan sonra 367 oy bularak kabul edilemezse reddedilmiş sayılacak. Bu sayı aşılırsa da Cumhurbaşkanı yasayı ya onaylayacak ya da referanduma sunacak. Referandum, 120. günü izleyen ilk pazar yapılacak. AKP'liler süreyi kısaltacak bir yasa çıkarmayı planlıyor, bu yasa çıkmazsa referandumun Ekim ayında yapılması gerekiyor.

Partilerin Oy Pusulasındaki Yeri Belirlendi

Siyasi partilerin, 22 Temmuz’ da yapılacak milletvekili genel seçiminde kullanılacak birleşik oy pusulalarındaki yerleri de kurayla belirlendi. Kura çekimi Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Muammer Aydın ve kurul üyelerinin nezaretinde gerçekleştirildi. Kura çekimi sonucuna göre, seçimde kullanılacak birleşik oy pusulalarının başında Aydınlık Türkiye Partisi, sonunda ise Türkiye Komünist Partisi yer alacak. Seçime 17 siyasi parti katılacak.

XS
SM
MD
LG