Erişilebilirlik

'Irak Savaşı Kaynakları Zorluyor'


Amerika'nın orta kesimlerinde geçtiğimiz haftalarda meydana gelen büyük hortumdan ciddi hasar gören Kansas eyaletinin Greensburg kasabası yaralarını sarmaya çalışıyor.

Ancak Kansas Eyaleti'nin Demokrat Partili Valisi Kathleen Sebelius, kasabadaki yardım çalışmalarının aksadığını, bunun başlıca nedeninin de Eyalet Ulusal Muhafız Gücü'ne ait teçhizat ve araç gerecin büyük bölümünün Irak'a sevkedilmesi olduğunu söyledi.

Washington’daki federal hükümet yetkilileri ise Kansas eyaletine gerekli bütün yardımın yapıldığını söylüyor.

Greensburg’u yerle bir eden hortumdan sonra bölgede bir de sel felaketi yaşandı. Eyalet Valisi Sebelius, arama, kurtarma ve yeniden imar çalışmalarına yardımcı olması için Eyalet Ulusal Muhafız Gücü'nü göreve çağırdı. Ancak Vali Sebelius, askeri birliklerin elinde yeterli araç gereç bulunmadığını söylüyor: "Bölgede çalışmalarımız sürüyor ancak elimizdeki kamyon sayısı ihtiyacın sadece yarısı kadar. Enkaz kaldırmak için yeterli sayıda vinç yok. Ağır iş makinalarımız yetersiz."

Irak savaşı senediyle Amerika'nın birçok eyaletindeki ulusal muhafız birliklerinin sahip olduğu silah ve araç-gereç Irak'a sevkedilmiş bulunuyor. Bunlar arasında uçaklar, helikopterler ve birçok motorlu araç da var. Çoğu kez, eyaletin ulusal muhafız gücüne bağlı olarak Irak'ta görev yapan askerler geri döndüğü halde, kullandıkları araç-gereç Irak'ta bırakılmış durumda. Bu nedenle Amerika'nın birçok eyaletinde benzeri sorunlar yaşanıyor.

Ulusal Muhafız AskerleriDerneği’nin başkanı olan Emekli General Stephen Koper, Katrina kasırgası gibi büyük doğal afetler karşısında eyaletlerin birlikte hareket edip, araç-gereç kaynaklarını birleştirmesi gerektiğini söylüyor.

Ancak kasırga gibi doğal afetler Greensburg gibi bir kasabayı birkaç dakika içinde yok edebiliyor. Koper, "Bu durumda elinizde ne varsa onu kullanmak zorundasınız. Elinizdekiler, ihtiyacın küçük bir bölümüne yetecek kadarsa o zaman sizden afet kurbanları, ne yazık ki beklemek zorunda kalıyor" diye konuşuyor.

Beyaz Saray Sözcüsü Tony Snow, federal hükümetin, Greensburg felaket bölgesi ilan edilmeden önce eyalet yöneticileriyle haberleştiğini söyledi. Sözcü, "Bu haberleşmeye dayanılarak federal hükümet derhal bölgeye yardım malzemesi göndermeye başladı," diyor.

Federal Acil Yönetim Dairesi FEMA da birkaç saat içinde bölgeye yardım sevkiyatına başlandığını belirtiyor.

Bu arada Amerikan Silahlı Kuvvetleri, eyalet valilerinin emrindeki Ulusal Muhafız birliklerine yeni donanım ve araç-gereç alınması için 20 milyar dolar ayırmayı planlıyor. Uzmanlar ise ihtiyacı karşılayabilmek için bunun en az iki katı bütçe gerektiğini söylüyor. Emekli General Stephen Koper ise “artık Ulusal Muhafız birlikleri acil durumlarda göreve çağrılırken araç-gereç sıkıntısı yaşanacağını herkes iyi biliyor” diyor.

XS
SM
MD
LG