Erişilebilirlik

'Askerlerimizi Hatırlayalım'


Başkan Bush Amerikan halkını, özgürlük davasına kendilerini yeniden adamaya ve silahlı kuvvetler mensuplarını hatırlamaya çağırdı. Bush, yarınki Ulusal Anma Günü dolayısıyla, haftalık radyo konuşmasını bu konuya ayırdı.

Bush, Amerikalıların, ulusa hizmet uğruna hayatlarını feda edenleri ve bugün dünyanın değişik yerlerinde özgürlüğü savunanları saygıyla anması gerektiğini söyledi.

Başkan, her yıl Mayıs ayının son Pazartesi günü, Ulusal Anma Günü'nde, Amerikan halkının özgürlük davasına kendisini yeniden adadığını ve ülke tarihi boyunca savaşlarda özgürlük uğruna hayatlarını feda edenleri andığını belirtti. Bush konuşmasında, 11 Eylül 2001 terör saldırılarından sonra asker olmaya karar veren ve Irak'ta ikinci kez görev yaparken ölen David Cristoff adlı askerin öyküsünü anlattı ve Cristoff'un, ölümü halinde ailesine verilmek üzere bıraktığı mektupta, ailesinden kendisiyle birlikte bütün askerler için dua etmelerini istediğini söyledi.

Başkanın konuşmasına Demokrat Parti adına cevap veren ve Afganistan'da görev yapmış olan eski Deniz Piyade askeri Elliott Anderson ise şöyle konuştu: "Kendim ve şu anda silah altında olan birçok arkadaşım adına konuşuyorum ve 'savaşlarda ölen askerlerimizi anmanın en iyi yolu, Irak'ın iç savaşındaki rolümüzü sorumlu bir şekilde davranarak sona erdirmektir' diyorum."

Amerika'da yarın, ulusal tatil günü. Başkan Bush, tatil hafta sonunu Washington yakınındaki Camp David Başkanık Dağevi'nde geçiriyor. Bush Cuma günü, Washington'daki bir askeri hastanede tedavi gören bir grup Irak savaş gazisine madalyalar verdi. Başkan, yarın (Pazartesi) Washington'a dönerek Arlington Ulusal Mezarlığı'ndaki Meçhul Asker Anıtı'na çelenk koyacak.

Ulusal Anma Günü dolayısıyla Amerika'nın her köşesinde anma törenleri yapılacak. Bu arada Savunma Bakanlığı, Irak savaşında ölen asker sayısının 3452 olduğunu açıkladı.

XS
SM
MD
LG