Erişilebilirlik

'AB Anayasası Daha Önemli'


Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, “Tartışmalı Avrupa Birliği anayasası üzerindeki anlaşmazlığın aşılması, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğiyle uğraşmaktan daha önemlidir,” şeklinde konuştu.

Sarkozy gelecek ay toplanacak Avrupa Birliği zirvesinde, reformlar konusunda anlaşma sağlanmasına birinci önceliği vereceğini söyledi. Brüksel’de gazetecilerle konuşan Sarkozy, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği konusunun, birliğin yapısındaki reformlardan sonra ele alınması gerektiğini de savundu.

İtalya Başbakanı Romano Prodi Avrupa Birliği reformları konusunda yeni bir yaklaşım önerdi. Prodi, önce, önde gelen birlik ülkelerinin entegrasyona gitmesini ve yeni üye ülkelerin, ancak bundan sonra entegrasyona katılmasını istedi.

Fransız ve Hollandalı seçmenlerin Avrupa Birliği anayasasını 2005 yılında reddetmesinden sonra reformlar durmuştu.

'Görüşlerim Değişmedi'

Brüksel’e sembolik değeri yüksek olan bir ziyaret gerçekleştiren Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Türkiye’nin üyeliği konusunda kampanya döneminde yaptığı açıklamaların arkasında durduğunu ve şu aşamada değişme niyetininde olmadığını net bir şekilde ortaya koydu.

Göreve geldikten bir hafta sonra Brüksel’e ziyaret gerçekleştiren ilk Fransa Cumhurbaşkanı olan Sarkozy, Türkiye konusunda çok sayıda açıklama yaptığını hatırlattı ve aynı konuda adayken başka cumhurbaşkanıyken başka şekilde düşünmesinin mümkün olmadığını söyledi. Sarkozy, Türkiye’nin Avrupa Birliği’nde yeri olmadığı doğrultusundaki görüşünü Brüksel’de de tekrarladı.

Türkiye konusunda nihai bir strateji belirlemeyen Sarkozy, “müzakerelerin devamını engelleyerek bir önceki Fransız yönetiminin taahhüdünü çiğneme” ve “seçim kampanyasında verdiği sözleri tutamama” arasına sıkıştığı için çareyi Türkiye konusunu “acil öncelikler” arasında göstermemekte buldu.

Türkiye konusunun 21-22 Haziran’daki Avrupa Birliği Zirvesi’ne getirilmeyeceğini ve anaysal antlaşma konusuna yoğunlaşılacağını ifade eden Sarkozy, Türkiye tartışmasının kaçınılmaz olduğunun altını çizerek, sorunun bunun ne zaman ve nasıl olacağı olduğunu ifade etti. Fransa’nın Türkiye’yle ilişkileri, “Avrupa Anayasası” konusunda uzlaşıya varılmasının ve işlerin rayına oturmaya başlamasının ardından ısıtması bekleniyor.

Basın toplantısında, Sarkozy’nin Türkiye’yle ilgili açıklamaları karşısında uzun süre sessiz kalan Barroso ise oldukça hassas bir çıkış yaptı. Sessizliğinin yanlış anlaşılabileceğini vurgulayan Barroso, Avrupa Birliği Komisyonu’nun Türkiye’yle müzakerelerin devamından yana olduğunu ve bunu savunacaklarını söyledi. Barroso’nun dikkat çektiği bir başka unsuru da üye ülkelerin Türkiye konusunda atacakları adımların sorumluluğunu üstlenecekleri oluşturdu. Barroso’nun bu çıkışı, Fransa’nın Türkiye konusundaki manevralarında çok da rahat olmayacağının ilk göstergesi olarak algılanıyor.

Barroso’nun yanı sıra genişlemeden sorumlu üye Olli Rehn ve AB Yüksek Temsilcisi Javier Solana da müzakere sürecinin kesilmesine kesinlikle karşı çıkıyorlar. İngiltere, İtalya, İspanya, İsveç ve bazı yeni üyeler de bu üçlüyle aynı çizgideler. Sarkozy’ye yakın çevrelerden verilen “başlıkları açmak teknik, kapatmak ise siyasi bir niteliğe sahip” yönündeki mesajlar da 26 Haziran’da yeni başlıkların açılmasına yönelik umudun artmasını sağlıyor.

XS
SM
MD
LG