Erişilebilirlik

Atom Enerji Dairesi Yeni İran Raporu Sunacak


Uluslararası Atom Enerji Dairesi’nin, uranyum zenginleştirmeye devam eden İran’ın, Birleşmiş Milletler kararlarına hala uymadığı yönünde bugün bir rapor sunması bekleniyor.

Daire’nin vereceği raporun, İran’a yeni yaptırım uygulanmasına yol açabileceği belirtiliyor. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, İran’a iki kez yaptırım kararı almıştı.

Bu arada Uluslararası Atom Enerji Dairesi başkanının, İran’ın belli düzeyde uranyum zenginleştirmesine göz yumulması yolundaki tavsiyesine Amerika’nın tepki gösterdiği bildirildi.

Birleşmiş Milletler’de görevli bazı diplomatlar, Amerika ve müttefiklerinin şikayetlerini bu hafta içinde Atom Enerji Dairesi Başkanı Muhammed el Baradey’e sunabileceklerini söyledi.

El Baradey, İran’ın uranyum zenginleştirmede bir hayli yol aldığını belirtmiş ve bundan sonra yapılması gereken işin, Tahran’ın sanayi düzeyinde uranyum zenginleştirmesini önlemek olabileceğini söylemişti.

Amerika, İngiltere, Fransa ve Almanya, İran’ın nükleer silah üretmeye çalıştığını savunarak, bu ülkenin uranyum zenginleştirme faaliyetlerine tamamen son vermesini istiyor.
XS
SM
MD
LG