Erişilebilirlik

Sarkozy: Amerika'yla Daha Yakın İlişki


Nicolas Sarkozy tezatlarla dolu bir politikacı: adalet konusunda muhafazakar; suçlarla mücadelede sert; liberal ekonomi yanlısı – Fransa’nın Amerika ve İngiltere gibi olmasını istiyor. Fransa’da bazı kesimler Sarkozy’yi destekliyor. Bazılarıysa, onu otoriter ve siyasi kazanımlar uğruna özgürlükleri kısıtlayabilecek bir siyasetçi olarak görüyor. Georgetown Üniversitesi uluslar arası ilişkiler profesörü Robert Lieber’ın yorumu şöyle:

"Fransa’yı değiştirme vaadiyle seçildi. Bence, başarılı olma ihtimali var."

Sarkozy, devlet deneyimi olan bir politikacı; kendisinden önceki cumhurbaşkanı Jacques Chirac döneminde İçişleri ve Maliye Bakanlığı yaptı. Fransa’nın yeni Cumhurbaşkanı, yeni iş sahaları açmayı ve ekonomiyi canlandırmayı hedefliyor. Tabii, bunun işçi haklarını zayıflatması mümkün. Sarkozy, gelir vergilerini azaltmak, emeklilik ve üniversite sisteminde reform yapmak da istiyor. Sarkozy de, Chirac gibi, “Fransa’yı Irak savaşına sokmazdım” diyor. Ancak, Amerika’yla ilişkileri iyileştirmek istediğini de söylüyor. Seçimi kazandıktan sonra yaptığı konuşmada, Sarkozy, “Amerika, Fransa’nın dostluğuna güvenebilir” dedi. Başkan Bush da, görüş ayrılıklarına rağmen Fransa’yla işbirliğine hazır olduğunu söyledi. Profesör Lieber da, Sarkozy iktidarıyla Amerika ve Avrupa arasında bir yakınlaşma olacağı görüşünde:

"Bence Amerika, İngiltere, Fransa ve Almanya’da ortakları olduğunu görecek. Bu ortaklar kimi zaman farklı görüş bildirecek, ama bunu samimiyetle yapacaklar. Yani, ‘müttefikiz: değerlerimiz, çıkarlarımız ve güvenlik konusunda kaygılarımız aynı. Ortak yanımız daha çok’ diyecekler."

Babası Macar göçmeni, annesiyse Fransız olan Sarkozy, göçmenler için kota uygulanmasını ve daha fazla vasıflı işçi alınmasını istiyor. Fransız lider, etnik ve kültürel gerginlikleri azaltmak istediğini, ancak, daha çok Müslümanların yaşadığı kenar mahallelerdeki şiddet olaylarını asla hoş görmeyeceğini söylüyor:

"Sarkozy’nin göçmenlerle ilgili politikalarını izlemek çok ilginç olacak. Çünkü hem göçmenlik yasalarının uygulanması ve toplumun entegrasyonu için gayret gösterecek, hem de yasalar uygulanırken Müslümanların Fransız toplumuna yabancılaşmasını önlemeye çalışacak."

Sarkozy’nin reformları uygulayabilmesi, gelecek ayki parlamento seçimlerine bağlı. Cumhurbaşkanının sağ eğilimli Halk Hareketi Birliği Partisi şu anda çoğunluğa sahip; ancak Sarkozy’nin istediklerini yapabilmesi için partinin bu çoğunluğu koruması gerekiyor.
XS
SM
MD
LG