Erişilebilirlik

Müslümanlar İçin 'Hayat Daha Zor'


Amerikalı Müslümanlar, 11 Eylül terör saldırılarından sonra hayatın zorlaştığını söylüyor. Bir toplum olarak radikal İslam’ı reddetmelerine rağmen, onlar için değişen bir şey yok. Pew Araştırma Merkezi bir süre önce Müslümanlar arasında bir araştırma yaptı. Araştırmaya göre Amerikalı Müslümanların çoğu topluma entegre olmuş, orta gelir düzeyinde ve ılımlı görüşlere sahip insanlar.

Pew Araştırma Merkezi’nin Başkanı Andrew Kohut, Amerikalı Müslümanların çoğunun radikal İslam’ı reddettiğine dikkat çekiyor:

"Avrupa’da yaşayan Müslümanlara göre, Amerikalı Müslümanların çok daha büyük bölümü radikal İslam’ı reddediyor. Tabi bu oran, Orta Doğu ve Asya’dakilere oranla çok çok daha fazla."

Her ne kadar radikal görüşleri reddetseler de, araştırmaya katılan BİN’i aşkın Amerikalı Müslümanın yarıdan fazlası, 11 Eylül terör saldırılarından sonra hayatın kendileri için zorlaştığını söylüyor. Soru sorulanların yaklaşık dörtte biri, ayrımcılığa maruz kaldıklarını belirtirken, yüzde 54’ü devletin yürüttüğü ek güvenlik soruşturmalarında Müslümanların özellikle seçildiğine inanıyor.

Princeton Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü öğretim üyesi Amaney Cemal araştırmayı yürütenlerden biri. Uzman, araştırmaya katılan Müslümanların çoğunun, Amerikan toplumu tarafından yanlış anlaşıldığını düşündüklerini belirtiyor:

Amaney Cemal, araştırmada İslam hakkında Amerikan toplumunun yeterli bilgisi olmadığını söylüyor. İslam hakkında kulaktan dolma bilgilerin halen Müslüman toplumunu etkilemeye devam ettiğini kaydeden Cemal, Müslümanlar hakkında adil olmayan yargıların hakim olduğunu belirtiyor. Uzman aynı şekilde Müslümanların terörle bağlantısı olduğu yönündeki suçlamaların da sürdüğüne dikkat çekiyor.

Yine de bu tarz yargılar Müslümanları Amerikan rüyasına ulaşma arzusundan caydırmıyor. Pew Araştırma Merkezi başkanı Kohut anlatıyor:

"Araştırmaya katılanların yüzde 72’si Amerikalıların yaygın görüşüne sahip. Yani ‘Çok çalışan toplumda öne geçer başarılı olur,’ diye düşünüyorlar. Hatta bu oran, Amerikalıların genelinden daha fazla. Amerikalı Müslümanların gelir ve eğitim düzeyine baktığımızda, ortalamadan pek farklı değiller."

Pew Araştırma Merkezi, araştırmayı İngilizce, Arapça, Farsça ve Urduca dillerinde yaptı. Araştırma, Amerikalı Müslümanların yüzde 65’inin yurtdışında doğduğunu ortaya koydu. Büyük bir çoğunluk Arap ülkelerinden gelirken, gerisini Güney Asyalı ve İranlılar oluşturuyor. Araştırmayı yürüten müdür Scott Keeter, göçmenlerin Amerika’ya geliş nedenlerinin farklı olduğunu belirtiyor:

"Dış ülkelerde doğanların yüzde 26’sı eğitim için, yüzde 24’ü ekonomik nedenler, yüzde 24’ü ailevi gerekçeler, yüzde 20’si de savaştan ya da soruşturmadan kaçtıkları için Amerika’ya geldiklerini söylüyor."

Müslümanların Amerika doğumlu olanları arasında, sonradan bu dine geçen siyah Amerikalılar da var.

Pew tarafından yürütülen araştırmaya katılanların büyük çoğunluğu, hem Irak, hem de Afganistan savaşlarına da karşı çıkıyor. Araştırmaya katılanların yüzde 36’sı, radikal İslam’ın Amerika’da yayılmasından kaygı duyduklarını belirtmekle birlikte, yalnızca yüzde 25’i Amerika’nın terörle savaş politikasına destek veriyor.

Pew Araştırma Merkezi, Amerika’daki Müslüman sayısının 2 milyonun üzerinde olduğunu tahmin ediyor. Ancak diğer gruplar, bu rakamın 7 milyona ulaştığını savunuyor.

XS
SM
MD
LG