Erişilebilirlik

Almanya'da Aşırı Sağın Yükselişi


Aşırı sağcı, ırkçı veya milliyetçi ideolojiler hemen tüm ülkelerde ve toplumlarda görülüyor. Ancak yabancı düşmanlığının yaygın olduğu Almanya’da konu daha da hassas bir nitelik taşıyor. Son Alman Anayasa Raporu, özellikle ülkede yaşıyan yabancıları çok tedirgin edecek sayılar içeriyor.

Almanya´da aşırı sağın yükselişi devam ediyor. İstatistikler, geçen yıllarda aşırı sağcıların işledikleri suçlarda büyük bir artış olduğunu ortaya koyuyor. Federal Almanya Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın 2006 yılı ile ilgili geçen gün açıklanan raporu sorunun artık küçümsenmeyecek bir boyut aldığını kanıtlıyor.

İçişleri bakanı Wolfgang Schaueble’nin tanıttığı rapora göre, Neo-Nazi örgütlerine katılımda ve aşırı sağcıların ve yabancı düşmanlarının işlediği suçlarda büyük bir artış var. Dünya Futbol Şampiyonası’nın Almanya’da gerçekleştiği geçen yıl polis kayıtlarına geçen Neo-Nazi sayısı 7 bine ulaştı. Bu sayı daha iki yıl öncesinde 4 bin civarındaydı.

Geçtiğimiz yıl aşırı sağcıların işlediği suç sayısı ise 17 500’e yükseldi. Bu bir yıl öncesine kıyasla yüzde 15’lik bir artış ve günde ortalama polis kaydına geçen 50 olay anlamına geliyor. Böylece aşırı sağ ideoloji ve yabancı düşmanlığının izlerini taşıyan suçlarda rekor kırılmış oldu.

İçişleri bakanı Schaueble bu bağlamda en tehlikeli gelişmeyi ise Neo-Nazi örgütlere katılımdaki artış ve aşırısağcı parti NPD’nin eyalet seçimlerindeki başarısı olarak tanımlıyor. NPD son olarak Almanya’nın kuzeyindeki Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde yüzde 8 oy alarak, büyük bir sürpriz yapmıştı.

Almanya´da ırkçılığın ve yabancı düşmanlığının artmasından rahatsız olan sivil toplum örgütleri artık münferit vakalardan söz etmenin mümkün olmadığını ve somut bir adım atılarak NPD’nin yasaklanmasını talep ediyorlar.

Schaueble ise yasaklamanın sorunu daha da büyüteceğini savunuyor ve aşırıs sağa karşı demokratik yöntemlerle mücadele vermenin doğru olacağını belirtiyor. İçişleri bakanına yönelik, aşırısağ tehlikeyi yeteri kadar ciddiye almadığı yönünde eleştiriler yoğunlaşıyor. Buna bir neden de Schauble’nin hemen her fırsatta Almanya’daki İslami terör tehdidini ön plana çıkarması. Nitekim geçen yılın Temmuz ayında Almanya’da iki trene bavullar içinde konulmaya çalışılan bombalarla, bu yıl içinde Mart ve Nisan aylarında internette yayınlanan 'video mesajların', radikal dinci tehdidin ne kadar gerçekçi olduğunu gösterdiğini belirten bakan, Almanya'nın güvenliği ve istikrarı açısından en büyük tehdidi radikal İslami terör olarak tanımlıyor.

SPD Federal Meclis milletvekili Sosyaldemokrat Parti SPD’den Lale Akgün ise, Schauble’nin sözleri ile eylemleri arasında çelişki olduğunu savunuyor.

Öte yandan Alman Federal Aile Bakanlığı’nın aşırı sağ ile mücadele için ayırdığı yıllık bütçeyi 19 milyon eurodan 24 milyon euroya çıkardığı da haber veriliyor.
XS
SM
MD
LG