Erişilebilirlik

21 Mayıs Amerikan Basınından Özetler


Los Angeles Times gazetesi süpergüç olarak tanımladığı Amerika’nın dünyadaki en büyük silah satıcısı olduğunu kaydediyor. Araştırmacı Frida Berrigan’ın imzasını taşıyan makalede, Amerika’yla Türkiye’nin 1,78 milyar dolarlık F-16 savaş uçağı anlaşması imzaladığı da hatırlatılıyor ve Türkiye’nin aslında ihtiyacı olmadığı silahları alması, Amerikan silah sanayiinin pazarlama başarısı olarak yorumlanıyor:

"Bir uyuşturucu satıcısı ne yapar? Bir ihtiyaç yaratır ve sonra da bu ihtiyacı karşılar. Silah satıcıları da aynı şeyi yapıyorlar. Yabancı yetkililere, kendi ordularının bir modernizasyona ihtiyaç duyduğunu söylüyorlar. Komşularının da jetlerini, tanklarını, deniz altılarını modernize ettiğini anlatıyorlar. Zaten 215 tane savaş uçağı olan Türkiye’deki yetkililer daha yüksek teknolojiye sahip 100 yeni uçağa niçin ihtiyaç duyuyor? Aslında duymuyor ama Pentagon’la birlikte çalışan Lockheed Martin, Türkiye’nin buna ihtiyaç duyduğunu düşünmesini sağlıyor."

USA Today gazetesi Afganistan’da uyuşturucu üretiminin artmasına karşı, 1970’li yıllarda Nixon döneminde Türkiye’de uygulanan programın bir benzerini öneriyor. Haşhaş üretiminin denetim altına alınmasıyla Türkiye’nin eroin imalatçısı bir ülke olmaktan çıktığını belirten gazete, aynı modelin Afganistan’da da başarılı olabileceğini savunuyor:

"Amerika ve uluslararası toplum, Afganistan’da kalkınmayı sağlamak için milyarlarca dolar harcıyor. Bu paranın bir kısmı, haşhaş üreticisi ailelerin riskli ve yasadışı üretimden vazgeçmesi için kullanılabilir. Taliban güçlerini yenebilmek için pragmatizme, yaratıcılığa ve Afgan halkının desteğine ihtiyaç duyuluyor. Haşhaş üretimini barış için kullanma düşüncesine bir şans vermek, Amerika’nın terörle mücadelesine de katkı sağlayabilir."

Christian Science Monitor gazetesi İran’la Amerika arasındaki gerginliğin sadece Ortadoğu’yu değil Kafkasya’yı da etkilediğini kaydediyor ve Ermenistan’ın Tahran’la Washington arasında bir tercihe zorlandığını yazıyor. Haberde, Azerbaycan ile Türkiye arasında sıkışan Erivan açısından İran’la ilişkilerin büyük önem taşıdığı vurgulanıyor.

"İran’ın Azerbaycan’la ilişkisi zaman zaman gerginleşse de, uzmanlar Tahran’ın bölgede bir denge sağladığı görüşünde. İran, Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerde bir denge sağlamakla kalmıyor, Rusya’nın bölgedeki nüfuzuna karşı da bir denge oluşturuyor. Ancak Amerika, başta yeni doğalgaz boru hattı olmak üzere Ermenistan ile İran arasındaki ekonomik ilişkilerin artmasından kaygı duyuyor. Kendi enerji kaynağı olmayan Ermenistan açısından ise, bu hat hayati bir önem taşıyor. İran’ın Ermenistan açısından taşıdığı ekonomik önem göz önüne alındığında, Ermenistan’ın mümkün olduğu sürece, tarafsızlığını korumak dışında yapabileceği bir şey yok gibi görünüyor."

New York Times gazetesi federal savcıların siyasi nedenlerle görevden alınmasıyla başlayan skandalda, Bush yönetiminin gerçekleri gizlemeye ve kamuoyunun dikkatini başka yönlere çevirmeye çalıştığını savunuyor. Ancak gazete, Adalet Bakanı Alberto Gonzales, görevden ayrılmadıkça tepkilerin sona ermeyeceği yorumunda bulunuyor.

"Kongre, Başkan Bush’un hiç ilgilenmediği bir konuya el atmalı ve Adalet Bakanlığını kurtarmalıdır. Bakan Gonzales hakkında güvensizlik oyu vermeli ve görevden ayrılması için baskı yapmalıdır. Hukuk sisteminin bir siyasi partinin çıkarlarına göre değil, tarafsız işlemesi için gerekli önlemleri almalıdır."

XS
SM
MD
LG