Erişilebilirlik

Wolfowitz'in Yerine Yeni İsimler


Dünya Bankası’nın dün istifa eden Başkanı Paul Wolfowitz’in yerine yeni adayların ismi geçmeye başladı.

Dünya Bankası yetkilileri dün bütün gün süren görüşmeden sonra Paul Wolfowitz’in Haziran sonunda çekileceğini açıkladı. Dünya Bankası yönetim Kurulu Wolfowitz’in bankada görevli kız arkadaşını yüksek maaşla terfi ettirirken, etik kuralları çiğnemediği düşüncesiyle hareket ettiğini belirten bir açıklama yaptı.

Dünya Bankası’na yeni başkan olarak Amerika Dışişleri eski Bakan Yardımcısı Robert Zoellick, Maliye Bakan Yardımcısı Robert Kimmit ve İsrail Merkez Bankası Başkanı Stanley Fischer’ın adı geçiyor. Dünya Bankası’nın en büyük hisse sahiplerinden biri olan Amerikan hükümeti, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra kurulan bu kurumun başkanını geleneksel olarak kendi belirliyor.

Japonya’da bir hükümet yetkilisi ise, son yaptığı açıklamada, yeni başkanın uyruğuna Dünya Bankası’nın karar vermesi gerektiğini söyledi.

Wolfowitz altı hafta süren tartışmaların ardından görevinden istifa etmeyi kabul etmişti. Bankada çalışan kız arkadaşını terfi ettirip, maaşına yüksek oranda zam yapmasının yol açtığı kriz, Wolfowitz’in istifasıyla sonuçlandı. 63 yaşındaki Wolfowitz, çekilmesinin Dünya Bankası’nın yararına olacağını söyledi. Bankada kurulan özel soruşturma komisyonu hafta başında, Wolfowitz’in, kız arkadaşının maaşına zam yaptırmakla kuralları çiğnediği sonucuna varmıştı.

Dünya Bankası başkanlığından önce Amerika Savunma Bakan Yardımcısı olan Paul Wolfowitz Irak savaşının baş mimarlarından biriydi.

Wolfowitz İstifa Ediyor

Dünya Bankası Başkanı Paul Wolfowitz istifa ediyor. Bankada çalışan kız arkadaşının maaşına çok büyük bir zam yapmasının yolaçtığı tartışmaların ve açılan soruşturmanın ardından, Dünya Bankası dün bu konuda açıklama yaptı. 63 yaşındaki Wolfowitz, Haziran sonunda görevinden ayrılacak. Beyaz Saray, eski Pentagon yetkilisi ve Irak savaşının mimarlarından biri olan Wolfowitz’in yerine kimin atanacağını yakında açıklayacağını bildirdi.

Paul Wolfowitz iki yıl önce Dünya Bankası Başkanlığı görevine başladı. Amacının üçüncü dünya ülkelerinde yolsuzlukla mücadele etmek olduğunu söyledi. Ancak, kız arkadaşı Şaha Rıza’yı terfi ettirip maaşına büyük bir zam yapması, yolsuzlukla mücadelede güvenilirliğini zedeledi.

Dahası, böyle bir skandaldan sonra, Wolfowitz’in etkili bir başkanlık yapamayacağı sonucuna varıldı. Eski Dünya Bankası yetkililerinden Eugene Roberg şöyle konuştu: “Eğer üye ülkeler ve çalışanlarınız, sizin etkili bir başkan olamayacağınız kanısına vardıysa, yolun sonu geldi demektir.”

Wolfowitz, başından beri, Irak savaşı nedeniyle bir çok tartışmanın ortasında yer aldı. Dünya Bankası çalışanları, Irak savaşının mimarlarından Wolfowitz’in başkanlığına karşı çıkıyordu. Rotberg şöyle diyor: “Wolfowitz, Irak savaşının fikir babası olarak görülüyor... Ve bu savaş yüzbinlerce insanın hayatına mal oldu. Banka çalışanları böyle düşünüyor.”

Wolfowitz görevde kalabilmek için sonuna kadar direndi: iyi niyetli olduğunu savundu. Hatta, Yönetim kuruluna çalışma şeklini değiştirme sözü verdi. Ancak, Wolfowitz, yönetim kurulunun kararına da saygı duyacağını söyledi: “Hiçbir şeyi gizlemedim. Yönetim kurulunun önerilerini kabul etmeye hazırım.”

Başkan Bush, Wolfowitz’e desteğini sürdürdü, ancak Beyaz Saray sonunda Wolfowitz’in hata yaptığını kabul etti. Dün İngiltere Başbakanı Tony Blair’le görüşen Bush, bu durumdan üzüntü duyduğunu söyledi: “Bence ortada kötü niyet yoktu. Keşke böyle olmasıydı. Paul Wolfowitz’e saygı duyuyorum. Özellikle yoksullara yardım konusundaki çalışmalarını takdir ediyorum.”

XS
SM
MD
LG