Erişilebilirlik

Amerikalı - İranlı Yetkililer Görüşecek


Amerikalı ve İranlı yetkililer Irak konusunu görüşmek üzere 28 Mayıs’ta bir araya geliyor.

Amerika Dışişleri Bakanlığı, görüşme tarihini doğrularken Amerika’nın Bağdat büyükelçisi Ryan Crocker’in toplantıya katılacağını açıkladı.

Sözcü Sean McCormack, Amerika’nın İran’dan Irak’ta istikrarın sağlanmasına yardımcı olmasını isteyeceğini bildirdi.

İran Dışişleri Bakanı Manuşer Muttaki de, görüşmelerin büyükelçilik düzeyinde yapılacağını ve sadece Irak konusunun ele alınacağını açıkladı. Muttaki, bu açıklamayı İslam Ülkeleri Konferansı’na katılmak için gittiği Pakistan’ın başkenti İslamabad’da yaptı. Muttaki, Irak’taki ana sorunun Amerikan askeri varlığı olduğunu söyledi.

İran’la Amerika arasında diplomatik ilişki bulunmuyor.

İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki, ülkesiyle Amerika arasındaki görüşmenin 28 Mayıs Pazartesi günü yapılacağını ve yalnız Irak'taki güvenlik sorunlarının ele alınacağı söyledi.

Bağdat'ta yapılacak görüşmenin büyükelçiler düzeyinde olacağını belirten Bakan, gündemin Irak'ta güvenliğin sağlanması ve bununla ilgili sorunlarla sınırlı olacağını belirtti. İslam konferansı toplantısı için Pakistan’da bulunan Muttaki, İslamabat’ta yaptığı açıklamada, görüşme gündemiyle ilgili ayrıntıların daha sonra belirleneceğini söyledi.

Bağdat görüşmesi, iki ülke arasında yaklaşık 28 yıldır yapılan ilk diplomatik temas olacak. 1979 yılında, İran’daki İslam devrimi sırasında Tahran büyükelçiliğinde görevli Amerikalı diplomatların rehin alınması olayından sonra Washington Tahran hükümetiyle tüm diplomatik ilişkilerini kesmişti.

İran'da Amerika’yla masaya oturulması fikrine karşı çıkanlar da var. Dolayısıyla başta dini lider Ayetullah Ali Hamaney olmak üzere yetkililer, görüşmelerin İran’ın Amerikan politikasında bir değişiklik anlamına gelmediğini vurguluyorlar.

Ali Hameney, Meşhed kentinde yaptığı konuşmada, görüşmede ikili ilişkilerinin ele alınmayacağını, İran’ın devrimci ve İslami ilkelere dayalı siyasetlerinin değişmediğini ve değişmeyeceğini vurguladı.

İran devlet haber ajansına göre, Meşed’i ziyareti sırasında çeşitli gruplara hitap eden Hamaney, Tahran’ın kendini savunmaya dayalı dış politikasının, Amerika ile görüşmekle değişeceğini düşünenlerin büyük hata yaptıklarını söyledi. Ayetullah Ali Hamaney, Irak’ı işgal eden Amerika’nın bu ülkenin güvenliği konusunda görevini yapmadığını, Irak hükümetinin de hareket alanını daralttığını ileri sürdü. İran’ın Amerika’yla Irak konusunu görüşmesi önerisinin Irak hükümetinden geldiğine dikkat çeken Hamaney, Tahran hükümetinin Irak halkına yardım etmek için öneriye olumlu cevap verdiğini savundu.

Hamaney, İran’ın, Bağdat görüşmesinde, Amerika’ya, işgal ordusu olarak, Irak’ta vazifelerinin neler olduğunu hatırlatacağını, Amerika İran’a karşı düşmanca bir siyaset izlediği sürece ikili ilişkilerin görüşülmeyeceğini belirtti.

XS
SM
MD
LG