Erişilebilirlik

Gazze'ye Hava Saldırısı


İsrail’in Gazze'ye düzenlediği hava saldırılarında en az altı kişi öldü.

Filistinli yetkililer, son saldırıda bir aracın vurulduğunu, ikisi sivil üç kişinin öldüğünü bildirdi. Daha önceki saldırılarda ise bir Hamas binası, militanları taşıyan bir araç ve bir Hamas üyesinin evinin dışındaki roket rampasının hedef alındığı açıklandı. Filistinliler, İsrail tanklarının Gazze’nin kuzeyine girdiğini de söylüyor.

Hamas’ın Gazze’den roket atması üzerine hava saldırıları başlatan İsrail, ayrıca Gazze sınırına tank sevk etmişti. Hamas’a bağlı İzzettin el-Kasım Tugayları, İsrail’e yönelik bombalı intihar saldırılarına yeniden başlayacağı tehdidinde bulundu.

Bu arada Gazze’de Hamas ile El Fetih arasında dün ilan edilen ateşkese rağmen bugün de devam eden çatışmalarda 3 kişi daha öldü.

İsrail'den Misilleme

Ülkenin güneyindeki kentlerde son 48 saatte yaşanan Kassam saldırları sonrasında Israil hava kuvvetleri Hamas militanlarına misilleme yaptı. Uçaklar Hamas'a ait bir karargahı vurdu.

Başbakan Ehud Olmert Kassam füzelerine sert yanıt verileceğini daha önce açıklamış ama sözcüsü Miri Eisen İsrail'in ordusunu yeniden Gazze topraklarına gönderme niyetinde olmadığını söylemişti.

İsrail ve Filistinli militan gruplar arasında geçen Kasım ayından bu yana ateşkes vardı. Resmi kaynaklar İsrail'in misilleme harekatları düzenleyeceğini ancak geniş bir kara operasyonunu henüz düşünmediğini bildiriyor.

İsrail hava saldırısı Filistin yönetimi lideri Mahmud Abbas'ın Gazze'ye giderek Hamas lideri ve Başbakan İsmail Haniye ile görüşmeye gideceğini açıkladığı zamanda meydana geldi. Hava saldırısı sonrası Abbas, Gazze ziyaretini iptal etti.

Hamas ve el Fetih militanları bu hafta başından bu yana çatışıyorlar. Son ayların en kanlı çatışmaları ise Mahmud Abbas’ın Gazze'ye birkaç bin Filistin polisi konuşlandırması sonrası yaşandı.

Yönetim lideri Mahmut Abbas'ın en yakın kurmaylarından olan Saib Erakat, Abbas'ın hala Gazze ye gitmeyi planladığını ve her iki grubun militanlarını bir çatı altında birleştirmeye çalışacağını açıkladı.

Erekat'a göre Abbas şu an için bir sıkıyönetim ilan etme hazırlığında değil. Ancak yaşanan çatışmalar Filistin'in bir iç savaşa sürükleneceği endişesi de yaratmıyor değil.

XS
SM
MD
LG