Erişilebilirlik

Solda İttifak


22 Temmuz'daki erken genel seçimine kilitlenen Türkiye'de, merkez sağın ardından merkez sol da, seçime işbirliği içinde girme konusunda uzlaştı. Ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ile Demokratik Sol Parti'nin (DSP) işbirliği kararını ilk açıklayan CHP lideri Deniz Baykal oldu. Baykal, işbirliğini 'tarihi bir an' olarak niteledi.

Ankara'da CHP ile DSP arasında günlerdir süren görüşmelerden olumlu sonuç çıktı. CHP lideri Deniz Baykal ile DSP lideri Zeki Sezer, CHP Genel Merkezi'nde yaptıkları görüşmenin ardından kameraların karşısına geçerek seçim işbirliğini kamuoyuna açıkladı.

İlk sözü alan CHP lideri Baykal, Türkiye'deki sosyal demokrat düşüncenin temsilcisi iki partinin 'tarihi bir adım' atarak, 22 Temmuz'daki seçimlerde birlikte hareket kararı aldıklarını söyledi. Baykal, DSP'nin ilk lideri Bülent Ecevit başta olmak üzere DSP yönetimine övgüler yağdırdığı konuşmasında seçimde işbirliğin aynı zamanda iki partinin bütünleşmesi yönünde atılmış bir adım olarak da algılanmasını istedi. Baykal, işbirliği kararından duyduğu memnuniyeti, "Kendimi Bülent Ecevit ile kucaklaşmış gibi hissediyorum" sözleriyle dile getirdi.

DSP ile CHP'nin kendi kimliklerini koruyarak bütünleşmekten yana olduğunu anlatan Baykal, seçimde işbirliği kararının DSP'lilerin CHP listesinden aday olmalarını öngördüğünü söyledi. Baykal, DSP lideri Zeki Sezer'i kendi listelerinden aday göstermek istediklerini dile getirse de, Sezer bu seçimde aday olmayacağını tekrarladı.

Sezer: Sol İktidar

DSP lideri Zeki Sezer, hükümetteki Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) Türkiye'de rejimi tehlike altına ittiğini öne sürdü ve merkez soldaki ittifakın Türkiye'yi bu tehlikeden kurtaracağını söyledi.

DSP-CHP ittifakının Türkiye'de yeni iktidarı oluşturacağına inandığını belirten Sezer, ittifak kararının parti yetkili kurullarında değerlendirileceğini ve bu kararın iki partinin birleşmesi yönünde genişletilmesine çalışacaklarını anlattı. Sezer, ittifak kararından duyduğu memnuniyeti "Önümüzde çok güzel günler olacak" sözleriyle dile getirirken, milletvekili aday listesinin iki parti yetkili organlarında değerlendirilerek oluşturulacağını kaydetti.

XS
SM
MD
LG