Erişilebilirlik

Fransa'da Sarkozy Dönemi


Fransa’nın yeni Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, görevi törenle Jacques Chirac'tan devraldı.

Sarkozy, bugün Berlin’e gidecek ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’le bir araya gelecek. Sarkozy’nin dönüşünde yeni kabinesini açıklaması bekleniyor.

Paris’teki Elysee Sarayı’nda düzenlenen resmi törende, Cumhurbaşkanlığı görevini Sarkozy’e devreden Jacques Chirac, dün gece televizyonda bir veda konuşması yaptı. 40 yıllık siyasi yaşamına ve 12 yıllık cumhurbaşkanlığı görevine veda eden Chirac’ın Fransızlara son mesajı, “birlik ve dayanışma içinde kalın” oldu.

Chirac'tan Veda Konuşması

Fransa’da iki turlu yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından adeta bir devir kapanıyor, yeni bir devir başlıyor. Savaş sonrası Fransası’nın sosyal politikalara sıkı sıkıya bağlı, anti amerikan De Gaulle geleneğinden gelen Jacques Chirac devri sona ererken, gelenekle kopuş çağrısı yaparak sol ve merkez isimlere de kabinesinde yer açan, Amerika ile iyi ilişkiler kurmak ve sosyal politikaları çağın gereklerine uyarak sınırlandırmak isteyen yeni bir sağ anlayışın temsilcisi Nicolas Sarkozy’nin dönemi başlıyor.

Bugün yapılacak devir teslim töreninden önce dün gece son kez Fransızlara seslenen Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, 40 yıllık siyasi yaşamını ve 12 yıllık Cumhurbaşkanlığını 5 dakika süren bir konuşmayla noktaladı. 12 yıldır Fransız halkı adına yürüttüğü Cumhurbaşkanlığı görevini Sarkozy’ye devredeğini belirten Chirac, Fransızlara sürekli birlik ve dayanışma olmaları çağrısında bulundu.

Chirac, “Bir ülke, aile gibidir. Ülkemiz, bizi bir araya getiren, birleştiren koruyan, bizi geleceğe götüren ve markamızı dünyaya yazmak için bize şans veren en değerli varlığımızdır. Her zaman birlik ve dayanışma içinde olun. Elbette farklılıklarımız var, görüş ayrılıklarımız olabilir. Ancak, diyalog ve uyum içinde kalarak ilerlemeye devam edebiliriz. Birleşin… Bu yolu izlersek, Fransa bütün dünyaya ilerleme, refah, şans eşitliği ve dayanışma örneği olacaktır.”diye konuştu.

Jacques Chirac, kendisinden sonra görevi devralacak Sarkozy’nin ülkeyi daha da ileri götürmek için çalışacağına da güvendiğini söyledi.

“Yaşasın Cumhuriyet, yaşasın Fransa”...Fransa siyasetinin 40 yılına damgasını vuran Chirac’ın son sözleri bunlar oldu. Chirac, bu gün Sarkozy’ye görevi devrettikten sonra, Elysee Sarayı’ndan taşınacak. Seine Nehri kenarında, suikaste kurban giden yakın dostu Lübnan eski Başbakanı Rafik Hariri’nin ailesine ait dubleks evde geçici bir süre oturacak olan Chirac çifti, taşınmanın ardından Fas’a tatile gidecek. Chirac Ağustos ayına doğru yeniden kolları sıvayarak, Clinton, Gorbaçov ve Blair gibi diğer emekli dünya liderlerini takip ederek, uzun süredir hayalini kurduğu kendi ismiyle anılacak "Chirac Fonu"nu kuracak. Jacques Chirac bu fon aracılığıyla, politik yaşamda kalmaya bir süre daha devam edecek.

Bu arada Chirac’tan görevini devralacak olan Nicolas Sarkozy ise, bugün yeni kabinesini belirleyecek. Yakın çalışma arkadaşı Milli Eğitim eski Bakanlarından François Fillon’u başbakan olarak seçmesine kesin gözüyle bakılan Sarkozy, kabinesindeki bakan sayısını 15’e indirecek. Bunların 7’sinin kadın bakanlardan oluşacağı taahhüdünü veren Sarkozy, "açılım hükümeti" adını verdiği hükümetinde sol ve merkezden isimlere de yer verecek. Sarkozy’nin kabinesini en geç yarın sabah açıklaması bekleniyor.

XS
SM
MD
LG