Erişilebilirlik

Merkez Solda İşbirliği Çalışmaları Hızlandı


22 Temmuz’daki erken genel seçimler için yapılan hazırlıkların gündeme damgasını vurduğu Ankara’da merkez solda işbirliği çalışmaları da hızlandı. Ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ile Demokratik Sol Parti (DSP) seçimde işbirliği konusunda ‘prensip’ anlaşmasına varırken, milletvekili sayısı konusunda yoğun pazarlık yapıyor.

Ankara’da seçim işbirliği konusunda ilk haber merkez sağdaki Doğru Yol Partisi (DYP) ile Anavatan Partisi’nden gelmişti. Demokrat Parti adı altında birleşme kararı alan merkez sağ, isim konusunda yaşanan sıkıntılar sonrasında partinin adını Yeni Demokrat Parti diye belirlemişti.

Merkez sağdaki bu işbirliğinin sola da yansımasına ilişkin talepler hem halktan hem de çok sayıda milletvekili ve aydından gelince CHP ile DSP arasındaki görüşmeler hızlanmıştı. İşte bu görüşmeler sonunda iki partinin CHP çatısı altında seçime girme konusunda uzlaşmaya vardıklarına ilişkin haberler siyasi kulislere yansıdı. Milletvekili sayısı üzerinde anlaşmaya çalışan parti liderlerinin yoğun bir pazarlık yürüttükleri söyleniyor. Son bilgilere göre DSP, CHP çatısı altında İstanbul’da 6, Ankara’da 2, İzmir’de 2 ve Türkiye’nin 10 değişik bölgesinden milletvekili adayı gösterecek. İki parti arasındaki görüşmelerin önümüzdeki günlerde daha da yoğunlaşması bekleniyor.

Öte yandan seçime girecek siyasi partilerde milletvekili aday adaylarının yarattığı heyecan büyüyor. Siyasi partiler, önemli isimleri kendi saflarına çekmek için görüşmelerini sürdürüyor.

Hükümetteki Adalet ve Kalkınma Partisi’ne (AKP) başvurular sona erdi. Parti genel merkezindeki bilgilere göre, yaklaşık 4 bin kişi milletvekilli aday adaylığı için AKP’ye başvurdu.

Aday adayları arasında, Eski Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer, Eski Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Mustafa Çetin, Eski Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Necdet Ünüvar, Eski Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı NecatBirinci, Eski DSİ Genel Müdürü Veysel Eroğlu, Eski Başbakanlık İnsan Hakları Başkanı Hasan Tahsin Fendoğlu, Eski Kamu Görevlileri Etik Kurulu Başkanı Mehmet Sağlam, Olimpiyat şampiyonu milli güreşçi Hamza Yerlikaya, eski Bakanlardan Salih Yıldırım da bulunuyor. Başvuranlar arasında Nazlı Ilıcak da var.

CHP'de adaylık başvuruları 22 Mayıs'a kadar sürecek. DYP ve Anavatan Partisi ise ayrı ayrı aldığı başvuruları birleştirerek değerlendirecek. DYP'ye şu ana kadar bin 480 kişi başvuruda bulundu. Adaylık başvruları sona eren ilk parti MHP oldu. MHP lideri Devlet Bahçeli yazılı bir açıklama yaparak listelerin merkez yoklaması ile hazırlanacağını belirtti.

MHP'nin milletvekili aday adayları arasında, Başbakanlık eski Müsteşarı Füsun Koroğlu, emekli büyükelçi Gündüz Aktan, Hacı Bektaşi Veli Vakfı Başkanı Timur Ulusoy, futbolcu Saffet Sancaklı, yönetmen Ertürk Yöndem, İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun ve Alparslan Türkeş'in oğlu Tuğrul Türkeş de var.

XS
SM
MD
LG