Erişilebilirlik

Berham Salih: 'ABD, Irak İçin Önemli'


Irak Başbakan Yardımcısı Berham Salih, ülkesinin ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğuna dikkat çekerek, Amerika ve uluslararası toplumun bu sorunlara çözüm bulma konusunda hayati rol oynayabileceğini söyledi. Washington’da temaslarda bulunan Berham Salih, gazeteci ve akademisyenlerin oluşturduğu bir toplantıda konuştu.

Berham Salih’in Washington ziyareti, Amerikan halkının Irak savaşına desteğinin azaldığı bir döneme rastlıyor. Aynı şekilde Başkan Bush ve Kongre arasında savaş harcamalarıyla ilgili ciddi tartışmalar yaşanıyor. Berham Salih Iraklılar’ın, bu tartışmaları yakından izlediğini ve Amerikan halkının Irak konusundaki sabrının tükendiğinin farkında olduğunu belirtiyor.

Salih Irak’ın yıllardır bir diktatörün idaresinde ezildiğinin, yıllar süren savaşlar yüzünden gücünün tükendiğinin ve yaptırımlarla çöktüğünün vurguladı. Iraklı yetkili aynı zamanda Amerika’dan bu durumu anlayışla karşılamasını istedi. Irak başbakan yardımcısı, şimdi de ülkesinin bir “terör kasırgası” içinde yaşam mücadelesi verdiğini söyledi:

"11 Eylül olaylarının Amerika’da defalarca başınıza geldiğini düşünün. Adına terör denen ölümcül, acımasız ve kararlı düşmanla zor bir savaşın tam ortasındayken, demokratik kurumları inşa etme, hukuka saygı ve insan haklarını tesis etme gibi hedefleri yerine getirmemiz bekleniyor."

Berham Salih, kendisi ve diğer Iraklı liderlerin, ülkeyi idare işini daha iyi yerine getirmeleri gerektiğini belirtti. Washington’daki Wilson Merkezi adlı düşünce kuruluşunda konuşma yapan Salih, Irak toplumunun şiddet olaylarıyla mücadelede, dünyanın gözünde edindiği imajdan çok daha fazla güç, kararlılık ve sabır kazandığını söyledi:

"Herkes Irak’ta iç savaş yaşandığını söyleyebilir, bu ülkede mezhep ayrılıkları yaşandığını savunabilir. Ama bu duruma farklı bir şekilde de bakılabilir. Hergün bu denli barbarca saldırılara maruz kalan bir toplumun topyekün bir iç savaşa kayması kaçınılmazdır. Ancak Irak’ın bütün bunlara rağmen topyekün bir iç savaşa kaymış olmaması, büyük bir başarıdır."

Berham Salih Washington’da Bush yönetimi yetkilileri ve Kongre liderleriyle görüştü. Iraklı yetkili, ülkesindeki savaşla ilgili artan partizan çizginin kendisini kaygılandırdığını söyledi.

Berham Salih, Irak halkının demokrasiye inandığını ve Amerikan askerlerinin kalmasını istediğini savundu. Ancak Irak’ta radikal Şii lider Muktada El Sadr yanlısı milletvekilleri, Amerikan askerlerinin çekilmesi için bir takvim oluşturmaya çalışıyor. Gözlemciler, bu çabaların Irak parlamentosunda oylamaya sunulacağından emin değil, ancak sunulsa bile kabul edilmeyeceği görüşünde. Bazı Cumhuriyetçi Partililer, Amerikan askerlerinin Irak’tan çekilmesi için Bağdat hükümetinden bir talep gelmesi durumunda, buna uyacaklarını belirtiyor.

XS
SM
MD
LG