Erişilebilirlik

Türkiye Bulgaristan Arasında Vize Anlaşması


Yıllardır sürüncemede olan, özellikle Avrupa’da yaşayan ve yıllık izinlerini Türkiye’de geçirmek için yollara düşen Türklerle, Türk taşımacılık sektörünü çileden çıkaran vize sorunu sonunda çözüldü.

Bulgaristan'ın 1 Ocak 2007 tarihinde Avrupa Birliği üyesi olmasıyla ortaya çıkan çözümü Türkiye’nin Sofya Büyükelçiliği Müsteşarı Gül Yalçın Türkler açısından büyük bir ilerleme ve rahatlama olarak niteliyor.

Yeni uygulamaya göre AB ülkelerindeki Türkler gibi, Türkiye’den gelen vatandaşlar da Schengen ya da AB ülkelerinin verdiği vize ile Bulgaristan’dan transit vize almadan geçebilecek.

Bulgar vizesinin kalkmasıyla bu yıl Avrupalı Türklerin göç tarihinin adeta sembolü olan, pek çok hikayesi, romanı yazılan, 'Sıla Yolu' yeniden ilgi görecek. Avrupa’dan Türkiye’ye uçak fiyatlarının da bu yıl artış gösterdiği göz önüne alınırsa, pek çok aile yeniden arabalarıyla yollara düşecek. Kapıkule Geçiş Kapısı Yolcu Bölümü Müdür Yardımcısı Hüseyin Topçuoğlu’da E 5 olarak da bilinen güzergahtan Türkiye’ye trafik yoğunluğunun artacağından emin.

Avrupalı Türkler Kişi ve yön başına 25 Euro olan Bulgaristan vizesinin kalkması ile daha şimdiden izin yolculuğu havasına girdi. Bulgaristan vizesinin kalkması artık unutulmaya başlanan eski manzaraları da beraberinde getirecek: tıka basa doldurulan arabalar, yol kenarlarında piknik yapan aileler, unutlan karpuz kabukları ve çocuklar, korna çalarak konvoy oluşturan şöförler ve Kapıkule’ye yaklaştıkça artan heyecan. Umarız bu yolculuklar herşeyden önce kazasız, belasız gerçekleşir.

XS
SM
MD
LG