Erişilebilirlik

Vazgeçilemez İttifak


Bu yıl Washington’da üçüncüsü yapılan Sakıp Sabancı Konferansında Amerika’nın eski Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Richard Holbrooke Türk – Amerikan ilişkilerini değerlendirdi. Holbrooke, Türkiye ile Amerika arasında vazgeçilemeyecek bir ittifak bulunduğunu vurguladı.

Washington’daki Brookings Enstitüsü ve İstanbul’daki Sakıp Sabancı Üniversitesi tarafından her yıl düzenlenen konferansın bu yılki konuşmacısı, Amerika’nın eski Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Richard Holbrooke’tu. Konferansın açılışını Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ve Brookings Enstitüsü Dış Politika Araştırmaları Başkan Yardımcısı Carlos Pascual yaptı.

Richard Holbrooke, Türkiye’yi bütün uluslararası konuların ön saflarında yer alan ülke olarak niteledi. Holbrooke, Türkiye’de şu anda yaşanan siyasi gelişmeler konusunda görüş bildirmenin uygun olmayacağını söyledi ancak Türkiye’nin tarihi bir dönemden geçtiğini kaydetti.

Holbrooke, son yüzyıl içinde Atatürk kadar yetenekli ve öngörülü başka bir liderin bulunmadığını belirtti ve buna kanıt olarak Türkiye’yi gösterdi. Richard Holbrooke, Atatürk’ün canlı, laik bir demokrasi kurduğunu ve başarılı olduğunu söyledi.

Holbrooke, Türk demokrasisinin şu anda yaşanan siyasi krizi aşabilecek olgunlukta olduğunu belirtti ve Türkiye’nin kanunun üstünlüğü ilkesine bağlı olduğunu göstermesinin önemli olduğunu vurguladı.

Richard Holbrooke, Türkiye’nin bulunduğu coğrafi konum itibariyle önemli sorunlarla karşı karşıya olduğunu söyledi

Richard Holbrooke, konuşmasında, Irak savaşına geniş yer ayırdı. Holbrooke, Irak’ın uluslararası anlamda Amerika için çok büyük bir sorun olduğunu; hatta Vietnam savaşından da kötü bir sorun oluşturduğunu söyledi. Başkan Bush’u sert bir şekilde eleştiren Holbrooke, Irak sorununun Bush’un halefinin sorunu haline geleceği uyarısında bulundu.

Türkiye açısından da önemli bir sorun haline gelen Irak konusunda, Holbrooke, bu ülkede varlığını sürdüren PKK terör örgütüne ve Kerkük meselesine dikkat çekti. Türkiye’nin 1995 yılında düzenlediği sınır ötesi operasyonu hatırlatan Amerika’nın eski Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Richard Holbrooke, o zaman Saddam Hüseyin’in iktidarda olduğunu ve Irak’taki Kürt liderlerin PKK’ya karşı işbirliği yaptıklarını hatırlattı. Holbrooke, “o zaman farklıydı” dedi ve bugünkü durumun çok daha karışık olduğunu belirtti.

Kerkük konusunda, Holbrooke, bu yılın sonuna kadar yapılması öngörülen referandumun ertelenmesine daha sıcak baktığını ifade etti.

İki ay önce kuzey Irak’ta temaslarda bulunduğunu belirten Richard Holbrooke dikkatini çeken şeyleri şöyle sıraladı: Kürtler, Kerkük konusunda büyük bir kararlılık sergiliyorlar; bölgede 300 Türk şirketi faaliyet gösteriyor; ve kuzey Irak, Irak’ın geri kalanından ziyade, Türkiye’yle daha fazla ortak noktaya sahip...

Bu bağlamda, Holbrooke, Şubat ayında Washington Post gazetesinde yayınlanan ve Türkiye’de sert eleştirilere hedef olan makalesine değindi. Holbrooke, görüşlerinin yanlış aktarıldığını savundu. “Bağımsız bir Kürdistan kurulmasını desteklemiyorum” diyen Holbrooke, Iraklı Kürtler’le işbirliği yapmanın Türkiye’nin de çıkarına olduğunu söyledi; ancak Kürtler’in de PKK’ya karşı koymayı kabullenmesi gerektiğini vurguladı.

Son olarak, İran’ın tehlikeli, istikrarsızlık kaynağı olan teokratik bir diktatörlük olduğunu vurgulayan Holbrooke, “Türkiye’nin bu ülkeyle ilişkilerinde dikkatli olmasını umuyorum” şeklinde konuştu.

XS
SM
MD
LG