Erişilebilirlik

TBMM Anayasa Değişikliğini Onayladı


Türkiye Büyük Millet Meclisi, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini öngören anayasa değişikliğini kabul etti.

370 milletvekilinin lehte oy kullandığı değişiklik önergesi, Cumhurbaşkanının görev süresini yediden beşe de indiriyor ve iki dönem seçilme hakkı tanıyor.

Meclis, bağımsız adayların birleşik oy pusulalarında yer almasını öngören değişiklik önerisini de kabul etti. 429 milletvekili değişiklik lehinde oy verdi.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in anayasa değişikliklerini veto yetkisi var. Sezer , değişikliklerin hepsini ya da bir bölümünü Meclise iade ederse, görüşme süreci tekrarlanacak.

Hükümetin erken seçim kararının ardından meclis gündemine getirdiği anayasa değişikliği teklifi için TBMM Genel Kurulu’nda yapılan ikinci tur oylama sona erdi. Anavatan Partisi’nin desteği ile gündeme gelen anayasa değişikliği paketinde cumhurbaşkanının seçilmesine ilişkin yeni prosedür dikkat çekiyor.

Buna göre; cumhurbaşkanı seçimi, bir önceki cumhurbaşkanının görev süresinin sona ermesinden önceki 60 gün içinde, makamın herhangi bir sebeple boşalması halinde de bu durumu izleyen 60 günde yapılacak.

Genel oyla yapılacak seçimde, geçerli oyların salt çoğunluğunu alan aday, cumhurbaşkanı seçilecek. İlk oylamada bu çoğunluğa ulaşılamazsa, bu oylamayı izleyen ikinci pazar günü, ikinci oylama yapılacak. Bu oylamaya, ilk oylamada en çok oyu alan iki aday katılacak ve geçerli oyların çoğunu alan aday, cumhurbaşkanı seçilecek. İkinci oylamaya tek adayın kalması durumunda, bu oylama referandum şeklinde olacak. Aday, geçerli oyların çoğunluğunu alması halinde cumhurbaşkanı seçilecek.

Gözler Sezer’de

TBMM’de kabul edilen anayasa değişikliğinin yürürlüğe girmesi için Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından onaylanması gerekiyor. Sezer’in anayasa değişikliği paketini 15 gün içinde meclise geri gönderme yetkisi de var.

Ancak, TBMM’deki oylama sonrasında açıklama yapan Başbakan Tayyip Erdoğan, paketin veto edilmesi halinde yeniden cumhurbaşkanına gönderileceğini söyledi. Erdoğan, ''Yapılan bu değişiklikle kilitlenmenin önünü milletimiz açacaktır'' dedi. Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu da, paketin TBMM’de kabulünün ‘hayırlı’ olduğunu belirtirken, cumhurbaşkanının bunu en iyi şekilde değerlendirmesini istediklerini söyledi.

XS
SM
MD
LG