Erişilebilirlik

Sarkozy'den 'Olaylı' Başlangıç


Fransa’nın yeni Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, yakın arkadaşının yatında geçirdiği lüks Malta tatili ile, daha göreve başlamadan ülkede polemik yarattı. Muhalefet tatili “Ukala, zevksiz, işadamı sponsorlu tatil, borsanın Cumhurbaşkanı” diye eleştirdiler. Hazırlık çalışmalırını tamamlamak için 10 gün Paris’ten uzak kalacağını açıklayan Sarkozy, polemikler üzerine, alel acele Paris’e döndü.

Seçildiği Pazar gecesi, yakın arkadaşının Champs-Elysee üzerindeki Oteli’nde kalan Sarkozy, buradan başka bir yakın arkaşı işadamı Vincent Bolloré ye ait Falcon 900EX model jet ile 50 bin Euro'luk bir uçuş gerçekleştirerek Malta adasına geçti. Sarkozy, 17 kişilik bir grupla, Malta açıklarında, yine Bollore’ye ait, 2 günü için 40 bin Euro ödenen, “Paloma” adlı lüks yatında tatilini geçirdi. Parti içinden bile "Halkın Cumhurbaşkanı bu olmasa gerek" eleştirileri yükselmeye başlarken, muhalefetteki Sosyalist Parti lideri François Hollande, "Elbette dinlenmeye hakkı var ama bu tatili devlet ödüyorsa, durum vahim" dedi. Yine Sosyaılist Parti’den Jean Louis Melançon ise "Sarkozy, Borsa’nın Cumhurbaşkanı olduğunu gösterdi" diye alaylı bir dille eleştirdi.

Sarkozy’nin lüks tatili medyada da geniş yer aldı. Sol eğilimli Liberation Gazetesi’nde, Sarkozy’nin Fransız modeli yeni bir "Berlusconi felaketi" olduğu yorumuna yer verdi. Berlusconi’yi "kötü tatların elçisi" olarak tanımlayan Gazete, İtalya’nın eski Başbakanı’nın "Sarkozy politikada beni model aldı" sözüne ve kendi lüks harcamaları için getirdiği "Bir sürü İtalyan, kendi uçağını kullanabilen, kendi arabalarına binen ve üst düzey konuklarını kendi sarayında ağırlayabilen bir Cumhurbaşkanı’na sahip olmaktan mutlu" şeklindeki açıklamasına da yer verdi. Sarkozy’yi, İngiltere Başbakanı Tony Blair’e de benzeten Fransız medyası, Blair’in çok tartışılan pahalı Toscana (İtalya) tatiline de atıfta bulundu.

Polemiğin derinmleşmesi üzerine tatil yaptığı Malta’dan eleştirilere yanıt veren Sarkozy, “Yalan söyleyip saklayacak ya da özür dileyecek hiç bir şey yok. Tatilin tek kuruşu devletten karşılanmamıştır. Bollere de 20 yıldır tanıdığım yakın bir arkadaşımdır” dedi. Sarkozy’nin tatilini finanse eden işadamı Bollere ise Sarkozy’yi şahsen kendisinin davet ettiğini ve devletle hiçbir ekonomik ilişkisi bulunmadığını açıkladı. Sarkozy açıklamanın ardından tatilini yarıda keserek Paris’e dönmeye karar verdi.

Bu arada, seçimlerin hemen ardından, Paris’te Bastille meydanında başlayan Sarkozy aleyhtarı gösteriler de bitmiyor. Fransa geneline yayılan gösterilerde dün gece de 300-400 civarında genç Bastille Meydanı’nın yanısıra Lyon, Bordeaux ve Lille gibi büyük kent merkezlerinde de güvenlik güçleriyle çatıştı. Paris’te dün gece 150 kişi Bastille’in trafiğini kesmeye çalıştı ancak güvenlik güçleri tarafından coplanarak hızla dağıtıldı, çok sayıda gösterici de göz altına alındı. Lyon kentinde de 200 kadar genç, kent merkezinde polisle çatıştı, kente bağlı küçük bir ilde Sarkozy’nin partisi UMP’ye ait il binası ateşe verildi. Olaylarda iki kişi göz altına alındı. Seçimlerin ardından aralıksız devam eden gösterilerde 1000’in üzerinde araç yakıldı, yüzlerce kişi gözaltına alındı. Bu arada Sarkozy’nin seçim programında açıkladığı üniversite reformunu protesto etmek isteyen 800 Sorbonne Üniversitesi öğrencisi de greve başladı.
XS
SM
MD
LG