Erişilebilirlik

Yurtdışındaki Türklerin Oy Kullanma Hakkı


Yurtdışında yaşıyan Türklere bulundukları ülkelerde oy kullanma imkanı tanınması, yıllardır tartışılıyor. Türkiye şimdi erken seçimlere hazırlanırken, yurt dışındaki Türklerin oy hakkı yeniden gündeme geldi. Konunun en yakından izlendiği ülkelerden biri Türk nüfusu üç milyonu bulan Almanya.

Türkiye dışında yaşayan ve oy hakkına sahip konumdaki iki milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı şimdiye dek bulundukları ülkelerde oy kullanma hakkına sahip olamadılar. Yasalar uygun olduğu halde ülkeler arasında gerekli düzenleme yapılamadığı için söz konusu Türkler bu doğal siyasi haklarından mahrum kaldılar. Dışişleri Bakanlığı'nın verilerine göre yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının sayısı 4 milyon 800 bin. Bunlardan iki milyonunun oy hakkı olduğu belirtiliyor. Bunlar arasında başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerinde yaşayanlar ise haliyle çoğunluğu oluşturuyor.

Konuyla ilgili yapılan değerlendirmelerde, Avrupa’nın kendi başına bir seçim bölgesi olarak kabul edilmesi durumunda, seçmen nüfusdan hareketle, AB ülkelerinin Türkiye seçimlerinde dördüncü büyük seçim bölgesini oluşturacağı belirtiliyor.

Yurtdışında, başta Avrupa'da yaşayan Türk vatandaşlarının oy kullanabilmesi için yıllardır çözüm bulunması yönünde çağrılar yapan Türk dernek temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları, 22 Temmuz erken genel seçimlerinde oy hakkı için harekete geçtiler. Cumhuriyet Halk Partisi’nin bu bağlamdaki istekleri ve konuyu meclise taşımasına ve Anayasaya ek madde eklenmesini talep etmesine paralel, Türkiye’de mahkemeye başvurduklarını anlatan Avrupa Türkleri Birliği başkanı Yaşar Bilgin, bundan sonraki adımın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi olduğunu belirtiyor.

Haberin ayrıntılarını yukarıdaki Windows Media bağlantısına tıklayarak dinleyebilirsiniz.

XS
SM
MD
LG