Erişilebilirlik

Seçim Tartışması


Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilmesinin ardından Ankara'da seçim tartışmaları yeni bir boyut kazandı.

Genç Parti (GP) Genel Sekreteri Mehmet Ali Akgül, Cumhurbaşkanı seçilemediği için Anayasa'nın 102. maddesi gereğince yeni bir seçim tarihi ve takvimi belirlenmesi talebiyle Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) başvurdu.

Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı adaylığından çekilmesiyle seçiminin yapılamadığını hatırlatan Akgül, bu durumda Anayasa'nın 102. maddesinin devreye girdiğini ve maddenin Cumhurbaşkanı seçilemediği takdirde TBMM seçimlerinin 'derhal' yenilenmesi hükmünü taşıdığını söyledi.

GP, YSK'ya seçimin başlangıç tarihi 7 Mayıs 2007, oy verme günü de 24 Haziran 2007 olacak şekilde yeni bir seçim takvimi ve tarihi belirlenmesini istiyor.

GP'nin bu tutumuna karşılık ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 'derhal seçim' ısrarını sürdürürken, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ise meclisin YSK'nın görüşü doğrultusunda aldığı "22 Temmuz'da seçim" kararının geçerliğini koruduğu görüşünü savunuyor.

CHP-DSP Birlikteliği

AKP'nin erken seçim kararının ardından merkez sağda Anavatan-Doğru Yol Partisi birlikteliği gerçekleşirken, merkez solda da bu yönde girişimler başladı. Ana muhalefetteki CHP, Demokratik Sol Parti (DSP) ile seçim için ortak strateji belirledi.

Buna göre, seçim öncesi DSP geri plana çekilirken, partililer seçime CHP çatısı altında girecek. İki parti 'karşılıklı güven' ortamı sağladığında da iki partinin birleşmesi hayata geçirilecek.

AKP ise bütün bu gelişmeleri yakından takip ediyor. Merkez Yürütme Kurulu'nu (MYK) toplayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, genel seçim sürecine ilişkin yeni stratejilerle halkın karşısına çıkması bekleniyor.

XS
SM
MD
LG