Erişilebilirlik

Komisyon: 'Wolfowitz Kuralları Çiğnedi'


Dünya Bankası’nda oluşturulan özel bir komisyon, bankanın Başkanı Paul Wolfowitz’in kız arkadaşının maaşını artırmakla kuralları çiğnediğine karar verdi. Grubun yayınladığı raporun bir kopyası Wolfowitz’e tebliğ edildi. Basına açıklanmayan rapor, icra direktörlerine sunulacak.

Haberin duyulmasından sonra Beyaz Saray Sözcüsü Tony Fratto, Başkan Bush’un Wolfowitz’e desteğini tekrarladı. Sözcü Bush’un Wolfowitz’in Dünya Bankası’na liderliğinin devam etmesini istediğini kaydetti. Fratto özel komisyonun raporunu, Beyaz Saray’ın henüz görmediğini de belirtti.

Dün ayrıca Paul Wolfowitz’in baş danışmanı, istifa etti. Kevin Kellems, banka yönetiminin içinde bulunduğu bugünkü koşullar altında, görevini yerine getirmesinin çok güç olduğunu bildirdi.

Wolfowitz’in bankada çalışan kız arkadaşını terfi ettirip maaşına büyük miktarda zam yapması, bir çok çevrenin sert eleştirilere yol açmıştı.

İstifa çağrılarını reddeden Wolfowitz, iyi niyetle hareket ettiğini öne sürüyor ve suçlamaları, “karalama kampanyası” olarak niteliyor.

Kellems, Dünya Bankası’na gelmeden önce Wolfowitz’le birlikte Savunma Bakanlığı’nda çalışmış ve Irak savaşının planlanmasında görev almıştı.

XS
SM
MD
LG