Erişilebilirlik

Fransa: Cumhurbaşkanı Sarkozy


Fransa’da, Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan muhafazakar aday Nicolas Sarkozy, kendisine değişim için yetki verildiğini söyledi. 16 Mayıs’ta göreve başlayacak olan Sarkozy’nin ekonomik ve sosyal reformlar yapması bekleniyor.

Fransa’daki cumhurbaşkanlığı seçimini muhafazakar Nicolas Sarkozy’nin kazanmasının ardından Paris ve Lyon’da düzenlenen protesto gösterilerini polis dağıttı. Polisin, taş atanlara karşı göz yaşartıcı gaz ve basınçlı su kullandığı gösterilerde, yaralanan ve tutuklanan olmadı.

Seçimin dünkü ikinci turuna katılma oranının yüzde 86 olduğu açıklandı. Bu turda, henüz kesinleşmeyen sayımlara göre, Sarkozy oyların yüzde 53’ünü, Sosyalist rakibi Segolene Royal ise yüzde 47’sini aldı. Bu kısmi sonuçların açıklamasından hemen sonra, Sarkozy televizyonlarda zafer işaretiyle poz verirken, taraftarları Paris’te sevinç gösterileri yaptı.

Fransa eski İçişleri Bakanı Sarkozy’nin kendisi de bir Macar göçmenin oğlu. Sarkozy’nin Fransız olan annesi Yunanlı ve Yahudi kökene sahip. Sosyalist aday Segolene Royal taraftarları, Sarkozy’nin azınlık ve göçmen haklarına saygı göstermemesinden korkuyor. Sarkozy’ye oy verenlerin de ülke ekonomisini düzeltme beklentisi içinde olduğu bildiriliyor.

Sarkozy seçimden sonra yaptığı konuşmada, Amerika’nın Fransa’nın dostluğuna güvenmesi gerektiğini ancak her konuda aynı görüşlerin paylaşılmasını beklememesi gerektiğini söyledi. Amerika’yı dünyanın ısınmasıyla mücadele konusunda öncülük yapmaya çağıran Sarkozy, kendisinin de bu konuya öncelik vereceğini bildirdi.

Segolene Royal Yenilgiyi Kabullendi

Son 6 aydır süren anketler, kamuoyu yoklamaları, mitingler, basın toplantıları artık sona erdi. Fransızlar zorlu seçim kampanyası sonunda sandık başına ikinci kez giderek, 5’inci Cumhuriyet'in 6’ıncı Cumhurbaşkanlığına Nicolas Sarkozy’yi seçtiler. İlk turun galibi Sarkozy,oyların yüzde 53’ünü alarak, rakibi Sosyalistlerin adayı Segolene Royal’i açık farkla geride bıraktı. Yoğun katılımın yaşandığı seçimde, 44.5 milyon seçmenin yüzde 86’sı sandık başına gitti. Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından ilk konuşmayı Fransa’nın ilk kadın Cumhurbaşkanı olma hayalini gerçekleştiremeyen Royal oldu. Royal, seçmenlerine birlik içinde kalmaları ve mücadeleye devam etmeleri çağrısında bulundu.

Royal, bir ay sonra yapılacak milletvekili seçimlerine dikkat çekerek, “Hep beraber devam edeceğiz, size güveniyorum. Ayakta kalın”diye konuştu. Royal’i, partizan ve seçmenler “Teşekkürler Segolene” sloganlarıyla alkışladılar.

Royal’in ardından Sarkozy zafer konuşmasını yapmak üzere seçmenlerinin karşısına çıkarak, yalnızca kendisini seçenlerin değil, tüm Fransızların Cumhurbaşkanı olacağını ifade etti ve “Tek zafer demokrasinin” diye konuştu.

Sarkozy konuşmasında Fransızlara, Fransız olmaktan gurur duyma duygusunu yeniden kazandıracağını iddia etti. Bütün kazanımlarını Fransa’ya borçlu olduğunu söyleyen Sarkozy, şimdi Fransa için çalışma sırasının kendisinde olduğunu belirtti.

16 Mayıs’ta resmen göreve başlayacak olan Sarkozy, izleyeceği dış politikanın ipuçlarını da veren bir konuşma yaptı. Kampanyası boyunca sık sık “Amerikancı” olmakla suçlanan Sarkozy, ilk mesajını Amerika'ya gönderdi. Amerikan yönetiminin Fransa’nın dostluğuna güvenebileceğini belirten Sarkozy, “Ama dostluğun anlamı, dostunun farklı görüşleri olabileceğini de kabul etmektir” dedi. Sarkozy’yi ilk kutlayan liderlerden birisi de Başkan Bush oldu. Bush, Amerika’ya dostluk mesajı ileten Sarkozy’yi telefonla arayarak tebrik etti. İngiltere Başbakanı Tony Blair, İspanya Başbakanı Jose Zapatero, İtalya Başbakanı Romana Prodi de Fransız meslektaşlarını arayarak kutladılar.

Dış politikada ikinci mesajı Avrupa’ya gönderen Sarkozy, Fransa’nın Avrupa Birliği içindeki yerine yeniden güçlü biçimde geri döneceğini vurguladı. Sarkozy ardından, daha önce açıkladığı ve Türkiye’nin de içinde bulunmasını istediği Akdeniz Birliği’nin kurulması gerektiği mesajını yineledi.

Konuşmasının ardından Paris’in Champs-Elysee sokağı üzerindeki ünlü restorantlardan birinde ailesi, politikacı ve sanatçı yakınlarıyla zaferini kutlayan yeni Cumhurbaşkanı, ardından tarihi Concorde meydanında kendisini bekleyen binlerce seçmene hitap etti.

Bu arada, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından, bir ay sonra yapılacak milletvekili seçimlerine hazırlanan Fransa siyasetinde, gözler, son derece hızlı bir biçimde, siyasi partiler içindeki tartışmalara çevrildi. İkinci turu kaybeden Sosyalist Parti’den daha ilk geceden çatlak sesler çıkmaya başladı. Royal’in parti içinden rakibi, Sosyalistlerin önemli ismi Dominique Strauss Kahn, solun tarihinde bu kadar kötü bir yenilgi almadığını söyledi. Diğer tarafta Sarkozy, zaferi ile tüm partiyi birleştirdi ancak Sarkozy’yi zorlayacak asıl muhalefet parti içinden değil, daha çok sokaktan bekleniyor. Zira, Sarkozy’nin seçilmesini protesto eden 5 bine kadar gösterici, Bastille meydanında toplanarak, yüzün üzerinde araç yaktı ve polisle çatıştı. Fransa’nın diğer kentleri Nantes, Lyon, Rennes ve Toulouse’da da benzer çatışmalar çıkınca Sosyalist Parti Genel Başkanı François Hollande, halkı sakin olmaya ve tepkilerini şiddet kullanmadan dile getirmeye davet etti. Polis, çatışmalarda göz yaşartıcı bomba kullanarak göstericileri dağıtmaya çalıştı. Sarkozy’ye karşı ayaklanması beklenen hassas banliyölerde de seçim gecesi için 3 bin polis takviyesi yapıldı.

XS
SM
MD
LG