Erişilebilirlik

Orhan Pamuk Almanya'da


Geçtiğimiz yıl Nobel Edebiyat Ödülü'nü alan yazar Orhan Pamuk, "İstanbul" isimli kitabını tanıtmak ve bir dizi edebiyat söyleşilerinde bulunmak üzere Almanya gezisine başladı. Merakla beklenen gezinin Berlin durağını Almanya muhabirimiz Cem Dalaman takip etti.

Orhan Pamuk, Şubat ayında yapmayı planladığı Almanya gezisini Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hırat Dink'in öldürülmesinden sonra ertelemişti. Pamuk, cinayetin ardından kendisine yönelik de ölüm tehditleri aldığını gerekçe göstererek, Almanya yerine Amerika Birleşik Devletleri'ne gitmişti. Orhan Pamuk’un, Almanya’daki ilk durağı Hamburg’dan sonra dün akşam Berlin’in efsanevi Brecht-Ensemble adlı tiyatrosundaki okuma ve sohbet akşamı 750 seyirci kapasiteli tiyatroda kapalı gişe izlendi. Pamuk’a yönelik somut tehditler olmamasına rağmen, çok sayıda sivil polisin görev yapması dikkati çekerken, yazar öncelikli olarak ‘İstanbul – hatıralar ve şehir’ adlı kitabından okudu. Orhan Pamuk 2003 yılında yayımlanan, geçen yıl Almanya’da çıkan ve en çok satılan kitaplar listesinde uzun süre ilk sırada kalan kitabında, çocukluğundan 22 yaşında romancı olmaya karar verdiği güne kadarki dönemi, bu dönemin İstanbul'unu ve kendisinin şehirle kurduğu bağı anlatıyor.

Pamuk’un kitabından okuma bölümü yaklaşık yarım saat sürdü. Pamuk, ardından gerçekleşen sohbetde ise politik konulara girmezken, gene İstanbul’la bağlantılı duygu ve düşüncelerini dile getirdi. İstanbul’un kendine özgün ruhsal konumunu Hüzün tabiri ile tarif eden Nobel ödüllü yazar, bu anahtar sözcüğü İstanbul ve halkına özgü melankoliyi betimlemek için kullandığı çok tabanlı bir kavram olarak tanımladı.

Orhan Pamuk, romancılığının yanısıra insan hakları, düşünce özgürlüğü, demokrasi ve benzeri konulardaki düşüncelerini makaleler ve söyleşiler yoluyla aktarmasıyla da tanınan bir yazar. O açıdan Berlin’deki okuma ve sohbet akşamında siyasete girmemesi dikkati çekti. Bugün ise kendisine Berlin Hür Üniversitesi'nde fahri doktora unvanı verildi. Pamuk, orada da yaptığı teşekkür konuşmasında sadece edebiyatı ve kendi yazarlığı ile ilgili cümleler kullandı. Pamuk, Berlin’den sonra, Köln, Stuttgart ve Münih gibi şehirlerde çeşitli programlara katılacak. Ayrıca iki hafta sonra başlayacak 60. Cannes Film Festivali'nde jüri üyeliği yapacak.

XS
SM
MD
LG