Erişilebilirlik

Irak'ın İstikrarında İran'a 'Kilit Rol'


Amerika’nın yeni Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Zalmay Halilzad, İran’ın, Irak’ın istikrarında önemli rol oynayabileceğini söyledi.

Amerika’nın eski Bağdat Büyükelçisi Halilzad, İran’ın bu hafta Irak konulu uluslararası konferansa katılma kararını memnunlukla karşıladığını açıkladı. Perşembe günü Mısır’ın Şarm El Şeyh kentinde başlayacak konferansa, İran dışişleri bakanı başkanlığında bir heyet gidecek.

İki gün sürecek konferansa Irak Başbakanı Nuri el Maliki ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon eşbaşkanlık edecek. Konferansın ilk gününde katılımcı ülkelerin Irak’a mali, teknik ve siyasi destek vaadi vermeleri bekleniyor.

Cuma günüyse, İran ve Suriye heyetlerinin, Sekizler Grubu ve Avrupa Birliği dışişleri bakanlarıyla Irak’ın istikrarı konusunda görüşmelerde bulunacağı bildiriliyor.

Başkan Bush, Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın, İranlı muhatabına, Amerika’nın Irak konusundaki kaygılarını ileteceğini söyledi.

Irak'ta Kanlı Gün

Bağdat’ta bir cenaze törenine saldıran intihar bombacısı en az 32 kişiyi öldürdü. Şii Halis mahallesinde düzenlenen saldırıda 60 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Başkentte sıkı koruma altındaki Yeşil Bölge’deyse bir patlama oldu ve ardından koyu dumanların yükseldiği görüldü, ancak yaralanan olmadığı açıklandı.

Daha önce de Bağdat’ın batısında bir güvenlik kontrol noktasında bir intihar bombacısı dört kişiyi öldürdü.

Yine Bağdat’ta Saddam Hüseyin’in eski generallerinden biri silahlı saldırganlar tarafından öldürüldü.

Ramadi’de bir restoran önünde patlayan bomba da en az 4 kişinin ölümüne yolaçtı.

Musul’da ise bir polis karakoluna saldıran direnişçilerden dördü öldürülürken, bir bombanın patlaması sonucu bir polis hayatını kaybetti.

Nisan Ayında 100'den Fazla ABD Askeri Öldü

Bu arada Nisan ayında Irak’ta yüzü aşkın Amerikan askerinin öldüğü açıklandı. Nisan ayı, 2003’te başlayan savaştan beri Amerikan ordusunun en çok kayıp verdiği aylardan biri oluyor.

XS
SM
MD
LG