Erişilebilirlik

Olaylı 1 Mayıs


İstanbul’da polis 1 Mayıs yürüyüşü düzenleyen göstericilerin Taksim Meydanı’na çıkmasını engellemek için yüzlerce kişiyi gözaltına aldı.

İstanbul Valisi Muammer Güler, 580 kişinin gözaltına alındığını , polisin göz yaşartıcı bomba ve basınçlı suyla kalabalığı dağıtmaya çalıştığını söyledi.

Taksim Meydanı, göstericilere kapatılmış, ancak sendika liderlerinin 1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle meydana çelenk koymasına izin verilmişti.

Dünyanın dört bir yanında düzenlenen 1 Mayıs kutlamalarının çoğunda göstericilerle güvenlik güçleri arasında çatışma çıktı.

Çin’in güneyindeki Macau adasında polis, daha iyi çalışma koşullarına sahip olmak isteyen ve kaçak işçilere karşı hükümeti sıkı önlemler almaya çağıran göstericileri havaya ateş açarak dağıttı.

Endonezya’nın başkenti Cakarta’da yüksek ücret ve daha iyi çalışma koşulları talep eden onbinlerce gösterici hükümeti protesto etti.

Almanya’nın başkenti Berlin’de ise kutlamalar sırasında taş ve şişeler atan protestoculardan 47'sini polis gözaltına aldı. Moskova’da 1 Mayıs gösterilerine yaklaşık yüzbin kişinin katıldığı bildirildi.

Küba lideri Fidel Castro Havana’da düzenlenen 1 Mayıs kutlamalarına katılmadı. Castro’nun geçen Temmuz ayında görevini kardeşi Raul’a devretmesinin ardından 1 Mayıs kutlamaları sırasında ilk kez halk önüne çıkacağı öne sürülmüştü.

80 yaşındaki Fidel Castro’nun 48 yıllık görevi boyunca 3’üncü kez Mayıs kutlamalarına katılamadığı bildiriliyor.

Fidel Castro geçirdiği bağırsak ameliyatı nedeniyle Temmuz ayında görevini geçici olarak kardeşine bırakmıştı.


XS
SM
MD
LG