Erişilebilirlik

Maliki'ye Yönelik Suçlamalar


Irak Başbakanı Nuri el Maliki’nin polis ve orduyu Sünnilerden temizlediği öne sürüldü.

Washington Post gazetesinin haberinde bir Mart’tan bu yana en az 16 asker ve sivil üst düzey yetkilinin görevden alındığı ileri sürülüyor. Bu arada el maliki, bu hafta Mısır’ın Şarm El Şeyh kentinde yapılacak uluslararası konferansa katılacağını açıklayan İran’a teşekkür etti.

Maliki Bağdat’ta İran Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Ali Laricani’yle görüştükten sonra bir yazılı açıklama yaptı. Açıklamada Laricani’nin, “bölgede güvenlik ve istikrar isteyen devletlerin, Irak’ın seçimle işbaşına gelmiş hükümetini desteklemeleri gerektiği” yolundaki ifadesine de yer verildi.

Başkan Bush da dün Irak Devlet Başkan Yardımcısı Tarık El Haşimi’ye yaptığı çağrıda, bütün Iraklı taraflarla uzlaşma amacıyla biraraya gelmesini istedi.

Bugünkü Saldırılarda 11 Kişi Öldü

Irak’ta Bağdat ve Musul’da meydana gelen çeşitli saldırılarda 11 kişi öldü. Ölenler arasında Saddam Hüseyin yönetimi sırasında generallik yapan üst düzey bir subay da bulunuyor.

Bu arada Amerikan ve Irak askerlerinin dün akşam Bağdat’ın bir Şii semtine yaptıkları operasyonda 8 militanın öldürüldüğü açıklandı.

Askeri yetkililer aranan bazı militanları bulmak için Kazimiye semtine yapılan baskından ise sonuç alınamadığını bildirdi.

XS
SM
MD
LG