Erişilebilirlik

Afganistan'da ABD Karşıtı Gösteriler


Nangarhar'daki operasyonda anne-babasının öldüğü bildirilen bir çocuk Afganistan’ın doğusunda yüzlerce kişi, Amerika aleyhtarı gösteri düzenledi. Nangarhar’daki gösterilere katılanlar, “Bush’a Ölüm” sloganları attı ve ana karayolunu tıkadı.

Gösteriler, Amerikan ve Afgan kuvvetlerinin bir operasyonda altı kişiyi öldürmesinin ardından düzenlendi. Operasyonda ölenlerden en az ikisinin sivil olduğu bildirildi.

Amerikalı yetkililer bu sabahki (Pazar) operasyonun, militanların önümüzdeki hafta intihar saldırısında bulunabilecekleri ihbarı üzerine düzenlendiğini açıkladı. Bir Amerikalı binbaşı da hem kendi hem de Afgan askerlerine ateş açılması üzerine dört militanın öldürüldüğünü bildirdi. Ancak binbaşı, iki ateş arasında kalan bir kadınla bir çocuğun öldüğünü, iki çocuğun da yaralandığını belirtti.

Afgan polisi ölenlerden en azından beşinin sivil olduğunu açıkladı. Sivil kayıplardan dolayı üzüntü duyduklarını bildiren Amerikalı yetkililer, militanları kasıtlı olarak sivillerin hayatını tehlikeye atmakla suçladı.

XS
SM
MD
LG