Erişilebilirlik

İstanbul'da Cumhuriyet Mitingi


İstanbul'da, Atatürkçü Düşünce Derneği ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği başta olmak üzere birçok sivil toplum örgütünün çağrısıyla düzenlenen "Cumhuriyet" mitingine yüzbinlerce kişi katıldı.

Associated Press Ajansı, mitinge katılanların sayısının en az 300,000 olduğunu bildirirken, CNN televizyonu, İstanbul'dan verdiği canlı haberde, sayının 1 milyona yakın olduğunu duyurdu.

Çağlayan Meydanı'nda yapılan ve Türkiye'nin birçok yerinden grupların katıldığı miting saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı, daha sonra 10. Yıl Marşı ve Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi okundu.

Yapılan konuşmalarda ülkenin kötü yönetildiği, askeri darbenin çözüm olmadığı belirtildi, yeni Cumhurbaşkanı ve eşinin "çağdaş" bir çift olmaları gerektiği dile getirildi.

Mitingde konuşan Ulusal Sivil Toplum Kuruluşları (STKB) Başkanı Prof. Necla Arat, “14 Nisan’da Tandoğan’da yükselen dip dalgası, bugün Çağlayan Meydanı’nda bir tsunamiye dönüştü” dedi. Prof. Arat, Çağlayan Meydanı’nda Türkiye’nin dört bir yanından gelen insanların toplandığını belirterek, şöyle konuştu: “Siyasal, ekonomik ve kültürel bağımsızlığımıza göz dikmiş olanlara ders vermek için buradayız. Türkiye’nin laik yapısını kararlılık ve cesaretle savunmak, yasal ortamı aşındırıp daraltmaya çalışarak laik rejimi sinsi bir biçimde ve adım adım değiştirmek isteyenleri durdurmak için buradayız. Özlerini değiştirmeden çıkarcı nedenlerle yalnızca kabuklarını değiştirdiklerini ve demokrasiyi araç olarak kullandıklarını bildiğimiz kimselere bu değişim yalanlarına inanmadığımızı göstermek için buradayız.”

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Prof. Türkan Saylan da, kadını erkekle eşit kılan, devlet yönetimini din kurallarının dışına çıkaran laik düzenin demokrasinin temeli ve ayrılmaz bir parçası olduğunu vurguladı. Saylan, “İşler kötü dostlar, kötü yönetiliyoruz ve bunun karşısında ne sosyal demokratlarımızda ne de de merkez sağda jetonlar düşüp el ele verme icraatı yok” diye konuştu.

Mitinge muhalefet partilerinin temsilcileri de katıldı. Konuşmalar ve atılan sloganlarda, bu partilere birleşmeleri için çağrıda bulunuldu.

Mitinge katılanlar Türk bayrakları taşırken, sık sık "Hükümet istifa" ve "Türkiye laiktir, laik kalacak" şeklinde sloganlar atıldı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 21 Mayıs-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:13 0:00
XS
SM
MD
LG