Erişilebilirlik

27 Nisan Amerikan Basınından Özetler


USA Today Kongrenin yeni askeri harcama yasasında Irak’taki askerlerin geri çekilmesi için takvim belirlemesini başkan Bush açısından bir güvensizlik oyu olarak yorumluyor. Bush’un yasayı veto edeceğini aktaran gazete, Amerika’nın Irak’taki seçeneklerinin giderek azaldığını vurguluyor.

"Irak’taki Amerikan müdahalesinin azaltılması için sonuçta Bush ile Kongre arasında bir uzlaşmaya varılacaktır. Bu uzlaşma da muhtemelen Irak Çalışma Grubunun önerdiği aşamalı geri çekilme planı doğrultusunda olacaktır. Eğer Amerikalı yöneticiler, Iraklı yetkililerden kendi aralarındaki görüş ayrılıklarını bir kenara bırakıp ülke çıkarları doğrultusunda birleşmelerini istiyorlarsa, Washington’da kendileri benzer bir adım atarak örnek oluşturmalıdırlar."

Washington Post Suriye devlet başkanı Beşar Esad’ın, Amerikalı Kongre üyeleriyle yaptığı görüşmelerin ardından teröre destek vermeye ve anti demokratik uygulamalara devam ettiğini savunuyor. Ancak gazete, buna rağmen Şam yönetimini dışlamak yerine diyalog politikasını savunuyor.

"Esad’ın bilinen tavrını sürdürdüğünü söylemek, Bush’un Şam’la üst düzey ikili görüşmeleri reddetme politikasına destek vermek anlamına gelmez. Belirli konularda Suriye ile görüşmeye çalışmak faydalı olabilir. Örneğin görüşmeler Irak sınırının güvenliğini sağlamak gibi somut hedefleri amaçlayabilir ve bu görüşmeler Esad diktatörlüğüne karşı diplomatik ve ekonomik baskılarla da desteklenebilir."

Christian Science Monitor Rusya ve Nijerya örneklerinden hareketle, demokrasinin yeni geliştiği ülkelerde kurumsallaşmasının zorluğunu vurguluyor. Gazete, ekonomik ve sosyal sorunların çözülmemesi durumunda, kitlelerin düzenin sağlanması adına baskıcı yönetimlere destek verebileceğini belirtiyor.

"Yaşanan örnekler, genç demokrasilerin ne kadar kırılgan olduğunu gösteriyor. Ve bu demokrasilerin daha da gelişmesi her zaman mümkün olmayabiliyor. Seçimler, anayasa ve yasalar kendiliğinden olan şeyler değildir. Temsili demokrasinin bu araçları, kimin tarafından uygulandığına bağlı olarak farklı işlevler görebiliyor. Yöneticiler bu araçları demokratik biçimde kullanmayınca, kitleler de demokrasiye olan inançlarını kaybedebiliyor ve eski güzel günlerin düşünü kurmaya başlayabiliyor."

New York Times Bush yönetiminin Guantanamo’daki tutukluların avukatlarına karşı düşmanca bir tavır izlemesini eleştiriyor. Gazete, yönetimin avukatlara uygulamak istediği kısıtlamaların savunma hakkını ihlal ettiği görüşüne yer veriyor.

"Bu yönetimin niçin avukatları hedef aldığı ortada. Yönetim, ahlak dışı olan bu tutuklu kampında yaşananların bilinmesini istemiyor. Cesur avukatla ise, orada yapılan işkence ve kötü muameleyi açığa çıkarttı, Guantanamo’daki tutukluların önemli bir kısmının masum olduğunu herkese gösterdi. Bush yönetimi bu konuların kamuoyu önünde ve mahkemelerde gündeme gelmesini istemiyor."

XS
SM
MD
LG