Erişilebilirlik

26 Nisan Amerikan Basınından Özetler


New York Times Temsilciler Meclisinin Irak’tan çekilme takvimini de içeren savaş harcamaları tasarısını kabul etmesini olumlu bir gelişme olarak yorumluyor. Irak’ta askeri bir zaferin mümkün olmadığını savunan gazete, Başkan Bush’a da Kongre ile uzlaşma çağrısında bulunuyor.

"Eğer başkan Bush Kongrenin önerdiği geri çekilme takvimine itiraz ediyorsa, belirlenen tarih yeniden gözden geçirilebilir. Ancak eğer Bağdat’tan politika değişikliği istemeyi reddediyorsa ve Amerikan askerleri sonsuza kadar Irak’ta kalabilirmiş gibi davranıyorsa, bütün çözüm yollarını tıkıyor demektir. Bu da, Amerikan askerleri er geç geri çekilmek zorunda kaldığında hem Irak, hem de bütün bölge daha fazla kargaşaya sürüklenecektir."

USA Today Savunma Bakanlığını Irak savaşı sırasında gerçekleri kamuoyundan gizleyerek kahramanlık propagandası yapmakla suçluyor. Gazete, bu tür propaganda faaliyetlerinin ters teptiği uyarısında bulunuyor ve şu görüşlere yer veriyor:

"Savaş ve propaganda faaliyetleri birlikte yürütülür. İkinci Dünya Savaşı sırasında haber filmleri gerçek olup olmadığını bilmediğimiz kahramanlık hikayeleriyle doluydu. Ancak şimdi tamamen farklı bir çağda yaşıyoruz. 24 saat haber yayıncılığının yapıldığı, reality showların ve Youtube’ün olduğu bir çağda yaşıyoruz. Böyle bir çağda, en güçlü propaganda gerçeğin kendisidir. Özellikle Amerika’nın bütün dünyaya örnek bir imaj çizmeye çalıştığı bir dönemde, yalan söylemek çok daha riskli ve zararlıdır."

Christian Science Monitor New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg’in sera etkisi yapan gaz emisyonunu azaltmak amacıyla zam ve vergi artışını da içeren bir dizi önlemi gündeme getirmesine destek veriyor. Gazete, New York’taki önlemlerin başta Amerika olmak üzere bütün dünyaya örnek oluşturması gerektiğini yazıyor.

"Kyoto sözleşmesinde, sera etkisi yapan gaz emisyonlarının azaltılmasına böyle bir çabanın maliyetini bilmeden imza atan Avrupa, Japonya ve Kanada şimdi bunun faturasını ödüyor. Oysa New York’un öncülüğüyle Amerika daha farklı bir yol izleyebilir ve yeni bir gelecek için yapılacak yatırımı karşılayacak önlemler alabilir. Gaz emisyonlarını azaltmak için hedef koymak çok kolaydır. Ancak, bunun yaratacağı şoka da hazırlıklı olmalıyız."

Los Angeles Times Meksika’nın başkenti Mexico City’de kürtajın yasal hale getirilmesini yüz binlerce kadının hayatını kurtaracak bir gelişme olarak yorumluyor. Gazete, nüfusunun büyük bir kısmı Katolik olan Güney Amerika’nın bir çok ülkesinde kürtajın yasak olduğunu da hatırlatıyor.

"Meksika’da sosyal politikaların önemli bir kısmı, ülkeyi oluşturan 31 eyalet tarafından ayrı ayrı belirleniyor. Başkent Mexico City de, Washington D.C.’ye benzer bir şekilde federal bir bölge olarak kabul ediliyor. Belediye Meclisinin kürtajı yasal hale getirmesiyle sadece başkentte yaşayan kadınlar değil, Mexico City’ye gidebilen bütün kadınlar bu imkandan yararlanacak. Bu da bütün ülke çapında bir çok kişinin hayatı kurtaracak ve acılarını azaltacak."

XS
SM
MD
LG