Erişilebilirlik

Boris Yeltsin İçin Rusya'da Ulusal Yas


Rusya’da dün ölen eski başkan Boris Yeltsin için, yarın bir günlük ulusal yas ilan edildi.

76 yaşındaki Yeltsin’in ölüm nedeninin kalp yetmezliği olduğu açıklandı. Yeltsin’in naaşı, devlet töreniyle toprağa verilmeden önce Moskova’da halkın ziyaretine açık tutulacak.

Yekaterinburg kenti yakınlarında bir köyde dünyaya gelen Yeltsin, Komünist Parti’de yükselerek politbüro üyesi olmuştu. Çoğu politikacının aksine, sade vatandaş gibi otobüs ve metroya binen Yeltsin, 1987’de Sovyet lideri Mikhail Gorbaçov’u açık şekilde eleştirmesi nedeniyle partideki görevlerinden alındı. Ancak dört yıl sonra Rusya’nın halk tarafından doğrudan seçilen ilk devlet başkanı oldu.

1991 yılının Ağustos ayında Gorbaçov’a karşı sertlik yanlısı komünistlerin düzenlediği darbe girişimini önleyen Yeltsin, daha sonra da Sovyetler Birliği’nin dağıtılması yönünde bir politika izledi

1996’da yeniden başkan seçilen Yeltsin bu dönemde kalbinden birkaç bypass ameliyatı geçirdi. Yeltsin, sağlık nedeniyle 31 Aralık 1999’da istifa ederek yerini Vladimir Putin’e bıraktı.

Dünya Liderleri Boris Yeltsin’i Anıyor

Başkan Bush, Yeltsin’i “tarihi bir kişilik” olarak tanımladı ve Sovyetler Birliği’nin dağılma sürecinde önemli bir rol oynadığına işaret etti. Bush ayrıca Yeltsin’i, ülkesinde özgürlüğün temellerini atmasından dolayı övdü.

Eski Başkan Bill Clinton da, Yeltsin’in karşılaştığı zorluklara rağmen barış, özgürlük ve ilerleme gibi büyük konularda cesur ve inatçı davranışıyla tarihte önemli bir yere sahip olacağını kaydetti.

İngiltere Başbakanı Tony Blair, Yeltsin’in, Rusya tarihinin en kilit döneminde çok önemli bir rol oynayan kayda değer bir kişilik olduğunu açıkladı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon da, Yeltsin’in Rusya’da siyasi ve ekonomik reformların ilerlemesinde, aynı zamanda Doğu ve Batı arasında ilişkilerin gelişmesinde önemli rol oynadığını söyledi.

XS
SM
MD
LG