Erişilebilirlik

David Satterfield Ankara'da


Amerika’nın Irak özel temsilcisi David Satterfield, Ankara’ya Kuzey Irak’tan kaynaklanan PKK terörünün bitmesi konusunda temel sorumluluğun Kürt yönetiminde olduğu mesajını verdi. Satterfield, Kürt lider Mesud Barzani’yi Türkiye’yi hedef alan sözleri nedeniyle uyardıklarını ancak bunun ne kadar etkili olacağı konusunda garanti veremeyeceklerini söyledi.

Mısır, Suudi Arabistan, Ürdün ve Türkiye’yi kapsayan bölge turu çerçevesinde Ankara’ya gelen David Satterfield, Dışişleri Bakanlığı’nda Türkiye’nin Irak özel temsilcisi Oğuz Çelikkol ve Müsteşar Ertuğrul Apakan ile görüştü. Satterfield, Genelkurmay Başkanlığı’nda da ikinci başkan Orgeneral Ergin Saygun’la bir araya geldi.

Satterfield’in görüşmelerinde Türkiye’nin Kuzey Irak’a olası askeri operasyonu için yapılan tartışmalar, Kerkük’ün statüsü ile ilgili endişeler ve 3-4 Mayıs’ta Mısır’da yapılacak uluslararası Irak konferansına ilişkin değerlendirmeler öne çıktı.

Ankara, ‘acil önlem’ alınmaması durumunda Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın daha once açıkladığı gibi Kuzey Irak’a askeri operasyon hakkını kullanacağını gündeme getirdi. Satterfield da, bunun üzerine Kürt yönetiminin tüm önlemleri almasını beklediklerini ve askeri operasyonun gündeme gelmemesini umduklarını dile getirdi. Satterfield, bu konudaki görüşlerini CNN Türk televizyonuna açıklarken de, Kürt bölgesinde adım atma sorumluluğunun Bağdat ya da Amerika da değil Kürt yönetiminde olduğu mesajını yineledi.

Yine Türk ve Amerikalı diplomatik kaynakların verdiği bilgiye gore görüşmelerde Ankara, Kuzey Irak’taki bölgesel Kürt yönetiminin lideri Mesud Barzani’nin Kerkük’ün Kürt kenti olduğuna ilişkin açıklamalarından duyduğu rahatsızlığı da gündeme getirdi. Satterfield da, Barzani’nin Amerikan yönetimince uyarıldığını ancak bu uyarıların ne kadar etkili olacağı konusunda garanti veremeyeceğini kaydetti.

Satterfield’a Kerkük’te demografik yapının Kürt nüfusu lehine değiştirildiğini anlatan Ankara, Kerkük’te yıl sonunda yapılması öngörülen referandumun ertelenmesi isteğini de yineledi. Satterfield’in bu isteği Kerkük sorununun Irak’ın ‘iç meselesi’ olduğu ve referandumun Irak anayasası gereğince yapılacağı mesajıyla yanıtladığı öğrenildi.

Öte yandan Satterfield, Irak’ın geleceği için Mısır’da yapılacak uluslararası konferansa büyük önem verdiklerini ve bu konferansa tüm komşu ülkelerin katılması gerektiği mesajını da Ankara’ya iletti. Konferansa katılmak istemeyen İran’ı Türkiye’nin ikna etmesini isteyen Satterfield, konferansa İran’ın katılması durumunda Amerika ile İran arasında doğrudan bir görüşmenin sözkonusu olamayacağını kaydetti.

XS
SM
MD
LG