Erişilebilirlik

Maliki Saldırının Sorumlularını Arıyor


Bağdat’ta bugün düzenlenen bombalı bir intihar saldırısında en az 11 kişi öldü, 20’den fazla da kişi yaralandı. Saldırı, Şii mahallesinde düzenledi.

Bu arada, Irak Başbakanı Nuri Maliki dün Bağdat’ta düzenlenen ve 190 kişinin ölümüne yol açan saldırıları kınadı.

Maliki, saldırıyı düzenleyenleri ‘şeytanın askerleri’ olarak tanımladı. Başbakan, en fazla can kaybının meydana geldiği Sadriye bölgesinin güvenliğinden sorumlu komutanı tutuklattı.

Başkentte güvenlik operasyonlarının iki ay kadar önce başlatılmasından bu yana yaşanan en kanlı günde 200’den fazla kişi de yaralanmıştı.

Savunma Bakanı Robert Gates saldırıları ‘vahşice’ diye niteledi fakat Bağdat’ta güvenliği sağlama planlarını etkilemeyeceğini bildirdi. Bakan Irak’ta istikrarsızlığın tüm bölgeyi etkileyeceğini belirterek bölge ülkelerini, Irak’ın güvenliğinin sağlanmasına yardımcı olmaya çağırdı.

El Kaide Bağlantılı Örgütten Polislere İdam

Irak’ta El Kaide’yle bağlantılı bir örgüt, Cumartesi günü kaçırdığı 20 Iraklı asker ve polisi öldürdüğünü bildirdi

Irak İslami Devleti adlı örgüt tarafından İnternet’te yayınlanan videoda, maskeli militanların, diz çökmüş ve gözleri bağlı kişileri tek tek başlarına kurşun sıkarak öldürdükleri görülüyor.

Video görüntülerinin incelemeye alındığı bildirildi.

Örgüt ,Cumartesi günü polis ve askerleri kaçırdığını duyurmuş, Irak cezaevlerindeki kadın mahkumlar serbest bırakılmazsa bu kişileri iki gün içinde öldürecekleri tehditinde bulunmuştu.

XS
SM
MD
LG